Twitter’ın tweet okuma sınırlarına tepki yağıyor!

Cumartesi öğleden sonra Elon Musk, şirketin doğrulanmamış hesapları günde 600 gönderi ve yeni hesapları günde yalnızca 300 tweet okumakla sınırlayacağını söyledi. Bu arada Twitter, doğrulanmış hesapların her gün 6.000 gönderiyi okumasına izin verecek. Çoğu insan için bu, Twitter Blue için ödeme yapmadıkları için Twitter’da bir “oran sınırı aşıldı” hatasıyla karşılaşmadan önce yaklaşık bir veya iki dakika geçirebilecekleri anlamına gelir. İki saatten kısa bir süre sonra Musk, Twitter’ın limitleri “yakında” doğrulanmış hesaplar için 8.000’e ve Twitter Blue olmayanlar için 800’e indireceğini söyledi.

Musk, “geçici” sınırların “aşırı düzeyde veri kazıma” ve “sistem manipülasyonunu” ele almak için konulduğunu iddia etti. Twitter, önceki gün siteye giriş yapmayan kişilerin tweet’leri görüntülemesini engellemeye başlamıştı. Kullanım limiti gibi Musk, giriş kısıtlamasının yalnızca geçici olacağını ve veri kazıyıcılara yanıt olarak uygulamaya konduğunu iddia etti.

Twitter’ın tweet okuma sınırlarına tepki yağıyor!

Musk, kullanıcıları ne kadar süreyle kısıtlamayı planladığını söylemedi. Ayrıca, reklam görüntülemenin bir kullanıcının görüntüleme sınırına dahil olup olmadığını da belirtmedi. Her iki durumda da, kısıtlamalar Twitter’ın kullanılabilirliğini ciddi şekilde sınırlandırıyor ve örneğin bir tweet’in ekran görüntüsünün gerçek olup olmadığını doğrulamayı zorlaştırıyor. Duruma genel olarak bakıldığında Twitter’ın kullanıcı tabanından alabildiği her parayı artırmanın yollarını bulmaya çalıştığı görülüyor.

Mart ayında şirket, bazı kuruluşlara ayda 42.000 ABD dolarına kadar mal olabilecek API değişikliklerini uygulamaya koydu. Ancak, bu hamle ve Twitter Blue’nun tanıtımı, Musk’ın devralmasından bu yana Twitter’ın kaybettiği reklam gelirini telafi etmiş görünmüyor. Kullanıcıların görebileceği tweet sayısını ve buna bağlı olarak reklamları sınırlamanın, şirketin geri kalan müşterilerini mutlu etmesi de pek mümkün değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx