Tedavi edilen yabani hayvanlar doğaya salındı

Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çeşitli nedenlerle yaralanan ya da rahatsızlanan bozayı, vaşak, yırtıcı kuşlar, su kuşları gibi birçok yabani hayvan tedavi ediliyor. Merkezde ayrıca, yabani hayvanların kurtarılması, öksüz kalmış yabani hayvanların büyütülmesi, hayvanların rehabilitasyonu ve doğaya tekrar kazandırılması da sağlanıyor. 2016 yılında hizmet vermeye başlayan merkezde bugüne kadar tedavileri yapılan 745 yabani hayvan yeniden doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kars Şube Müdürü Resul Gök, “Merkezimizde tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki çok kıymetli hocalarımızla yürütmekteyiz. Burada doğada zarar görmüş, yuvadan düşmüş, bir şekilde yaralanmış hayvanların tedavi süreçlerini yürütmekteyiz. Kurumumuza gelen ihbarlar neticesinde ekiplerimiz bölgeye giderek hayvanları alandan en kısa sürede alarak burada tedavi süreçlerini başlatmaktadır” dedi.

KURT YAVRULARI BİBERONLA BESLENİYOR

Bu arada Sarıkamış ilçesine bağlı Karaurgan köyünde vatandaşlar tarafından bulunan 3 kurt yavrusu merkezde bakıma alındı.

Biberonla beslenen yavrularla ilgili bilgi veren Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Burak Büyükbaki de “Yavru bakımı çok uzun ve zor bir süreç. Belli periyotlarla hayvan türüne uygun beslemeler gerekiyor, bu süre zarfında sabır ve dikkatli olunması gerekiyor. Gözleri kapalı olan ve tamamen ebeveyne bağlı durumda olan kurtlar şu an 25 günlük boyutta. Genel durumları gayet iyi, beslenme, bakım ve tedavi süreçleri devam ediyor. Fakat bu süreçte insanlara çok alıştığı için böyle bir dezavantajımız oluyor ve tekrar doğaya dönmeyecek bu hayvanlar. Hayvanat bahçeleri ile iletişime geçilip hangi hayvanat bahçesi uygun ise oraya transferini sağlayacağız” diye konuştu. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*