Tansiyon zirveye çıktı! Kuzey Kore’den gözdağı, uzmanlar uyardı: Savunma neredeyse imkansız, 10 bin insan ölebilir

ABD ve Güney Kore’nin 11 gün sürecek ortak ‘Özgürlük Kalkanı Tatbikatı’ bölgede tansiyonun zirveye çıkmasına neden oldu. Kuzey Kore Savunma Bakanlığı tatbikatı ‘provokatif’ ve ‘pervasız’ olarak kınadı. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ise ülkenin batısındaki askeri üsse ziyareti sırasında orduya savaş hazırlıklarını artırma emri verdi.

UZMANLAR UYARIYOR: ÖLÜMCÜL BİR TEHDİT

Kuzey Kore’nin tatbikata tepkisi bunlarla sınırlı kalmadı. Dün düzenlenen topçu tatbikatında ülkenin silahları sergilenerek hem ABD’ye hem de Güney Kore’ye gözdağı verildi. Devlet tarafından işletilen Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) geçtiği haberde topçu tatbikatının Güney’e açık bir mesaj gönderdiği belirtilirken, uzmanlar ise bu silahların Güney Kore için ‘ölümcül bir tehdit’ oluşturduğunu belirtiyor.

SAVUNMA NEREDEYSE İMKANSIZ

CNN International’da yer alan analize göre, topçu saldırılarına karşı savunma neredeyse imkansız.

RAND Corp. adlı düşünce kuruluşunun 2020 tarihli raporunda, Kuzey Kore’nin 6.000 büyük topa sahip topçu sistemlerinin Güney Kore’nin önemli nüfus merkezlerini hedef alabilecek menzile sahip olduğu ve bunun Kim’in nükleer silahları ve füze programları kadar büyük bir tehlike oluşturduğu belirtildi.

BİR DAKİKALIK SALDIRIDA 10 BİN İNSAN ÖLEBİLİR

Raporda yer alan bir senaryoya göre, Kuzey Kore’nin Güney Kore’nin başkenti Seul’ün 2,4 kilometrekarelik bir alanına, 54 çoklu roketatarla yapacağı ‘sadece bir dakikalık saldırıda’ can kaybı 10 bini bulabilir.

Rapora göre bombardıman başladıktan sonra Güney Kore ve ABD’nin saldırıyı durdurması da misilleme saldırısı yapması da oldukça zor olacak:

“Kuzey Kore’nin topçu sistemlerindeki fiziksel koruma önlemleri, ABD ve Güney Kore’nin karşı hava saldırısı ve karşı-topçu ateşi düzenlemesini zorlaştırıyor”

KİM JONG-UN SON AYLARDA DAHA SERT BİR ÇİZGİ ÇEKTİ

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un son aylarda Güney Kore’ye karşı giderek daha sert bir çizgi çizerek Kuzey’in artık Güney ile uzlaşma ve yeniden birleşme arayışında olmayacağını vurguladı.

Kim Jong-un Ocak ayında Güney’i Kuzey’in “birincil ve değişmez baş düşmanı” olarak nitelendirdi ve Kuzey Kore’nin başkentindeki yeniden birleşme anıtının yıkılmasını emretti. Kuzey Koreli lider dün yaptığı açıklamada ise ordunun mevcut durumun gerekleri doğrultusunda savaş hazırlıklarını yoğunlaştırarak dinamik bir şekilde yeni bir dönem başlatması gerektiğini vurguladı.?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx