Taha Akyol: Türkiye, CB sisteminden kurtulmalı, en az on yıl geriye götürdü

Karar yazarı Taha Akyol, 50+1 sistemi üzerinden başlayan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi tartışmaları için, “Türkiye CB sisteminden kurtulmalıdır, ilerleyen dünyada Türkiye’yi en az on yıl geriye götürdü” yorumunu yaptı. 

Akyol, bugünkü yazısının bir bölümünde şunları kaydetti:

“Asıl sorun kuvvetler ayrılığının ‘kadük’ hale getirilmiş olmasıdır. Bütün kamu kurumlarının, bu arada HSK ve Merkez Bankası’nın Cumhurbaşkanının yetkisi altına alınmasıdır.

Siyasi otoritenin yanlış kararlarını “frenleyecek” kurum kalmadığı gibi, “denetleyecek” kurum da fiilen yoktur.

Sonuç ortada…

Ben güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyorum. Kuvvetler ayrılığına dayanan, Cumhurbaşkanının yetkilerini de icraatını da “fren, denge, denetim” altında tutan bir başkanlık sistemi de olabilir.

Kuvvetler ayrılığı mı, kuvvetler birliği mi? Partisiz cumhurbaşkanı mı, partili mi? Meclis’in yürütmeyi denetlemesi mi, yürütmenin Meclis’e emir vermesi mi?.. Bunlar 1923’te çok tartışılmış, Tek Parti rejimiyle ikinci şıklar benimsenmişti… Yüz yıl sonra aynı tartışmaya dönmek hazindir.”

TIKLAYIN – Bahçeli’den Erdoğan’ın “50+1” çıkışına: Dün ne demişsek bugün de aynı çizgideyiz ancak…

TIKLAYIN – “50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor” diyen Erdoğan: En fazla oyu alan aday kazanırsa seçim hızlıca tamamlanır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx