Sina Koloğlu: 6 yılda 379 dizi çekildi

Gazeteci Sina Koloğlu, yurt dışına satılan dizilerle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Koloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

”6 YILDA 379 DİZİ ÇEKİLDİ

Ay Yapım, Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen ve 25’ten fazla ülkeden akademi üyelerini bir araya getiren ‘Academy Day İstanbul’ etkinliğine geçtiğimiz hafta ev sahipliği yaptı. İlginç rakamlar açıklandı, yorumlar yapıldı. Cveintiuno sitesinde yer alan haberin önemli bölümlerini paylaşıyorum.

DİZİLERİN YARISI SEZONU TAMAMLAYAMADI

Kerem Çatay, Türk dizilerinin dış pazarlardaki başarı anahtarının Türk üretim modeli olduğunun altını çizdi. ‘2022’de gösterime giren Warner Brothers International’dan Charlotte Raben‘nin saptaması; “Türkiye, bir dizinin yedinci bölümünde devam edip etmeyeceğini bildiğiniz dünyadaki tek ülke” dedi.

6 YILDA KAÇ DİZİ ÜRETİLDİ

Ay Yapım Drama Geliştirme Müdürü Erdi Işık, son altı yılda toplam 65 şirketin yedi ana televizyon kanalı için 251 dizi ürettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Dijital platformlarda 2017 yılından bu yana sayının 128 olduğunu belirtti. Işık, toplamda 379 dizinin üretildiğini ve bunun 15 bin saat olduğunun altını çizdi.

TÜRK DİZİSİ TUTAR DİYEN ŞİLİ’Lİ KİM?

Chilevisión’un şu anki icra direktörü ve Paramount Chile’nin Başkan Yardımcısı olan ve açık televizyon kanalı Mega’dayken Türkler üzerine bahse giren ilk yöneticilerden biri olan Juan Ignacio Vicente toplantıdaydı. 2014’te “Binbir Gece”nin Mega’ya gelmesinde kilit bir rol oynadı. Olayı, “patlayan inanılmaz bir bomba” olarak niteledi. Üç nedenden dolayı işe yarayacağından emin olduğunu söyledi; etik konulara verdiği önem, Türkiye’ye kültürel yakınlığı ve yüksek prodüksiyon değerleri. Bahsi açıkça karşılığını verdi ve Mega’yı dördüncü konumdan, Şili’deki en popüler kanal haline getirdi.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*