Korucular 5 senedir ‘kadro’ sözü bekliyor

Doğu ve Güneydoğu’da güvenlik güçlerine ‘yardımcı’ olarak görev yapan korucular kadro ve maaş düzenlemesi istiyor. 25 bini gönüllü olmak üzere 48 bin korucu, hükümetin taleplerini karşılamasını bekliyor. 1997’den beri koruculuk yapan Vatan Anadolu Güvenlik Korucuları Terör Mağdurları Şehit Gazi Konfederasyonu Başkanı Muserdin Olcum, hem çalışan hem de emekli korucuların sorunlarını anlattı. Diyarbakır Kulp’ta ailesiyle birlikte koruculuk yapan Muserdin Olcum, sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

25 BİNİ GÖNÜLLÜ KORUCU

ŞEHİT OLMAYA HAZIRIZ: Günün 24 saati göreve hazırız. Şehit olmaya hazırız. Doğu ve Güneydoğu’da 48 bin güvenlik korucu var. 25 bini gönüllü, geri kalanı da gönüllü olmayan. Bunlar asgari ücret düzeyinde maaş almaktadır.

KADRO SÖZÜ VERİLDİ: Biz diyoruz ki, ‘en düşük devlet memuru ne kadar alıyor ise korucu olarak çalışanlara da o kadar verin. Eğer koruculuğu bitirmek istiyorlarsa farklı kurumlara yerleştirip, görevlerine devam etsinler. Korucular olmasa Doğu ve Güneydoğu’da bu kadar rahat gezilmezdi.

10 BİN LİRA ALMIYOR: Cumhurbaşkanı dedi ki ‘emekli maaşı kesinlikle 10 binin altında olmayacak’ Şu anda bizim emekli olan 50 binin üzerindeki korucumuz 10 bin almıyor. Geçen ay 8 bin küsur maaş alındı. 1987’den beri biz canımızı ortaya koyduk. Terör bitene kadar asla pes etmeyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx