Hakiki Türk kahvesi geliyor! Mersinli üretici ilk ürünlerini aldı

İHA

Mersin’de bir üretici, hediye olarak aldığı fidanlar sayesinde ilk defa rubiacceae familyasına bağlı olan ağacı yetiştirerek ürün almayı başardı.

3 yılın sonunda yetiştirdiği ağaçlardan iyi bir verim alan üretici İrfan Özçalışkan, Türk kahvesini bundan sonra Limonlu’da yetişen kahve ile yapılacağını, hakiki Türk kahvesi içileceğini söyledi.

Fidanları 3 yıl önce diktiğine de dikkat çeken Özçalışkan, ağaçların boyunun şimdi 2,5 metre kadar uzadığını kaydetti.

Mersin’de tropikal ürünler yetiştiriliyor

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretiminde ilk sıralarda yer alan Mersin’de bir birinden farklı tropikal ürünler de yetiştiriliyor.

Kent muz üretiminde ilk sırada

Özellikle muz üretiminde ilk sırada yer alan kentte, üreticiler ejder meyvesinden mangoya kadar bir çok ürünü ekonomik gelir getirici olarak üretmeyi başardı.

Erdemli ilçesinde de 50 dönümlük bahçede yaklaşık 15 çeşit ağacı bulunan üretici 70 yaşındaki İrfan Özçalışkan, bu kez kahve ağacı yetiştirdi.

2 kahve ağacı fidanını muz serasında 3 yılda yetiştirdi

Bir arkadaşının kendisine hediye ettiği 2 fidanı muz serasında 3 yılda yetiştirerek 2,5 metre boyuna gelmesini sağlayan Özçalışkan, bu sene ilk ürününü aldı.

“Beklentimin üzerinde verim aldım”

Elde ettiği ürünleri ilk aşamada tohum olarak kullanıp hem kendi hem çevresindekiler için fidan üretecek olan Özçalışkan, iki ağaçtan beklentisinin üzerinde verim aldığını söyledi.

Her şey bir arkadaşının kendisine 2 ağaç fidanı hediye etmesiyle başladı

Bir arkadaşının kendisine 2 adet kahve ağacı fidanı hediye ettiğine değinen İrfan Özçalışkan, şu açıklamayı yaptı:

O fide ile kahve denedik, meyveye oturdu başardık. Bundan sonra biz de geliştirmeyi düşünüyoruz. Yetiştirdiğimiz fidanları kendi bahçelerimizde iyice deneyip fidanları eşe dosta, çok samimi arkadaşlarımıza dağıtmayı düşünüyoruz.

Arkadaşları “ne uğraşacaksın” dedi şimdi gezmek istiyorlar

Fidanları yetiştirmeye başladığında tepki aldığını da dile getiren Özçalışkan, geçirdiği süreci şu sözlerle dile getirdi:

Söylediğim zaman, ‘burada kahve yetişmez, ne uğraşacaksın’ dediler. Fakat ben yetiştirdim, işi de başardım. Yetiştirdiğimi gördüm şimdi herkes ‘gezelim’ diyor, ben gezdirmeyi istemiyorum.

“Hakiki Türk kahvesi olacak”

Kahve ağacıyla ilgili internetten araştırma yaptığına da dikkat çeken Özçalışkan, şu değerlendirmede bulundu:

Türkiye’de bir yetişme yok. Biz kendimiz muz yetiştirdiğimiz için deneyelim dedik. Denedik, randıman aldık. Meyve tutumu da güzel şu anda. Türk kahvesini bundan sonra Limonlu’da yetişen kahve ile yapacağız, hakiki Türk kahvesi olacak.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx