Fishforum-2024 Türkiye’de yapılacak

TARIM ve Orman Bakanlığı, Akdeniz ve Karadeniz’in en büyük balıkçılık bilimi forumu olan Fishforum-2024’ün 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da yapılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; dünya çapında su ürünleri alanında en fazla katılımın sağlandığı forumu, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu (GFCM) düzenliyor. İlki 10-14 Aralık 2018 tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’daki FAO merkezinde düzenlenen Fishforum’un 2’ncisine Türkiye ev sahipliği yapacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek foruma, 50’den fazla ülkeden 500’den fazla bilim insanının katılması bekleniyor. Bilimsel ve akademik topluluklar, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ile özel sektör paydaşları forumda; konferanslar, çalıştaylar ve sanatsal sergiler gibi etkinliklerde bir araya gelecek. İklim değişikliği ve yenilikçi teknolojiler konularına odaklanan balıkçılıkla ilgili önemli konular ele alınacak.

‘FORUMUN HAZIRLIKLARINA BAŞLADIK’

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yazılı açıklama ile dünya çapında prestije sahip forumun Türkiye’de düzenlenmesinin ülkenin uluslararası alandaki etkinliğini artıracağını belirtti. Forumun, sektör açısından önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayan Yumaklı, “Bu organizasyonun Türkiye’de yapılması konusunda özel girişimlerde bulunmuştuk. Geçen yıl gerçekleştirilen GFCM’nin 45’inci Genel Kurul toplantısında Fishforum-2024’ün Türkiye’de yapılmasına karar verilmişti. Büyük önem verdiğimiz forumun hazırlıklarına başladık” dedi.

Yumaklı, forumun balıkçılık ve su ürünleri sektörüne önemli katkılar vereceğinin altını çizerek, Türkiye’nin özellikle bölgede açık ara lider olduğu su ürünleri yetiştiriciliği ile turizm alanlarında ülkenin tanıtımına da katkı sağlayacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx