Dev Banka Uyardı Altın Sahiplerinin Dili Tutuldu: Herkes Ters Köşe Olacak

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, vatandaşların birikimlerini Türk lirası olarak muhafaza etmemesine yol açarken, varlıklarını korumak isteyen milyonların ilk tercihi ‘güvenli liman’ altın olmaya devam ediyor.

Altın, birikimleri korumanın yanı sıra gelecek yıllar için önemli bir kazanç cazibesi sunmasına karşın, emtia fiyatlarında yaşanacak yükselişin hangi tarihte gerçekleşeceği uzmanlar arasında tartışma konusu.

Pandemi sonrasında gelişmiş ülkelerin peş peşe takip ettiği finansal sıkılaşma adımlarının sonuna gelinirken, dünya genelince altın fiyatlarına en yüksek etkiyi yapan Fed kararlarının da sil baştan yapılacağı bir aşamaya ulaşıldı. Son 2 toplantıda peş peşe faizleri pas geçen Fed’in, 13-14 Aralık tarihlerinde açıklayacağı yılın son faiz kararında da tepkisiz kalmayı sürdürmesi bekleniyor.

BEKLENENDEN 5 KAT DAHA DÜŞÜK OLACAK

Ekonomistler, uzun süre boyunca Fed faizlerinin sabit bırakılacağını belirtirken, altın fiyatlarında yaşanacak sert yükselişler için ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimleri beklenecek. Dün 2148 doları görerek tarihi zirvesini yaşayan ons altın, saatler sonra 2020 dolara düşerek altın sahiplerinde büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Çok geniş bir bant aralığında hareket eden altın fiyatları için korkutan uyarı ise dünyaca ünlü banka Goldman Sachs tarafından yapıldı. Aralarında Praveen Korapaty’nin de olduğu banka stratejistleri, yayımladıkları raporda uluslararası piyasalarda 2024 yılı için Fed’in 1,25 puanlık faiz indirim beklentisine karşı çıkaracak, gelecek yıl faizlerin yalnızca 0,25 puan düşürüleceğine yer verildi.

ALTINDA YÜKSELİŞ İÇİN İYİMSER TAHMİN 2025 YILI

Piyasalar, bu senaryonun yaşanması halinde altın tarafında uzun süredir beklenen yükselişin yeniden erteleneceği görüşünde. Altında gerçek ve kalıcı bir yukarı yönlü hareket için Fed faizlerinin düşürülmesi gerektiğini söyleyen Goldman Sachs’ın uzman isimleri, emtia tarafında ciddi bir yükseliş için iyimser tahminin 2025 yılı olacağına dikkat çekti.

GRAM ALTIN DOLAR ETKİSİYLE YÜKSELECEK

Buna karşın, ons altında sert bir yükseliş yaşanmayacak olsa bile, dolar/TL tarafında beklenen sert hareketlilik nedeniyle gram altın/TL fiyatlarındaki yükselişin sürmesi bekleniyor.

JPMorgan ve birçok ABD merkezli bankanın raporlarına göre Türkiye’de 2024 yılı sonu itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru 40 liranın üzerinde yer alıyor. TL tarafında yaşanacak bu hareketlerin, gram altın fiyatlarında yeni rekorlara yol açacağına kesin gözüyle bakılırken, bu yükselişi ons altının destekleyip desteklemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir