Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş projelerini açıkladı

“İşimiz Gücümüz Bursa” isimli Lansman ile projelerini açıklayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın açıklamalarından satır başları:

Projelerimizi 6 ana başlık altında sizlerle paylaşmak istiyoruz…

Yollarıyla, toplu taşımasıyla ilk konu başlığımız Ulaşan Şehir Bursa..

Mevcutta Kestel’den başlayıp Acemlere kadar gelen buradan 2 hatta ayrılıp şehrimizde toplam 57 km raylı sistem hizmet veriyor. Bursaray hattının kapasitesini yüzde 60 artırdık. Yaklaşık 25 kimlik ilave yapmış olduk. Geçtiğimiz dönemde 9 kilometrelik tramvay hattı ile İstanbul caddesini raylı sistemle buluşturduk. 

Raylı sistem ağımızı YTH ile buluşturuyoruz. 5.4 km uzunluğa sahip 3 istasyona oluşan hat ile Üniversite’den Görükle’ye erişimi sağlıyoruz.

YENİ METRO HATLARI

Çalı – Demirtaş metro hattına önümüzdeki dönem başlıyoruz. 22 km uzunluğu ile toplam 16 istasyonu olan metro hattı Çalı İstasyonu’ndan Bursa terminaline ulaşacak. İlk kez kuzey – güney aksında bir metro yatırımı gerçekleştirmiş olacağız. Önümüzdeki dönem toplam 89 km metro hattına ulaşacağız.

68 adet metro aracını 189 milyon euro yatırımla kentimize kazandırıyoruz. Türkiye’nin en genç otobüs filosuna sahip kentimize 500 yeni otobüs kazandıracağız. Elektrikli otobüs dönüşümünü de başlatacağız. 

Yol ve kavşak çalışmaları da hayati öneme sahip. Mudanya ve İzmir yönünde tek bir ulaşım aksına sahip. Güney çevre yolu yıllardır konuşuluyor. 

Tek ana aksa alternatif biri kuzey biri güney olmak üzere iki yeni koridor oluşturuyoruz. 2.3 km’lik güzergahla araçlar direkt 11 Eylül Burvarı’na ulaşacak. 

Koridorun 3. kısmında Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı 3 gidiş 3 geliş olmak üzere Hamitler’e bağlıyoruz. 

“İKİ TÜNEL İLE BURSA’DA BİR İLKİ BAŞARACAĞIZ”

Kuzey Koridoru’nda sağladığımız konforun bir benzerini güney koridorunda sağlıyoruz. 

16 kilometrelik yeni bir alter oluşturuyoruz. Çalı – Görükle ve Şehir Hastanesi güzergahında ağır araç trafiğini yönlendirecek 9 kilometrelik yeni güzergah açıyoruz.

Kuzey’de ve Güney’de inşa edeceğimiz iki tünel ile Bursa’da bir ilki başaracağız.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacak Kuzey Otoyolu önemli bir yol üstlenecek. Hali hazırda kullanılan otoyol, Çevre Yolu olarak Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. 

Mudanya Yolu, Şehir Hastanesi’ne oradan da Özlüce’ye kadar uzanan yeni bir alternatif güzergah oluşturuyoruz. Geçit Köptrüsü’nde yapım çalışmalarını başlattığımız çalışma ile Mudayna yolundaki dar boğazları gideriyoruz. 

Trafik yükünü kaldırmayan Görükle Kavşağı yerine yepyeni bir kavşağın yapımına başlıyoruz. 

Toplu taşıma yol ve kavşak çözümlerimizle artan ihtiyaçları giderirken otopark ihtiyacını 50 bin kapasiteli otoparkla gidereceğiz. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ 

Deprem özellikle şehrimiz gibi aktif fay hatları üzerine kurulu kentler için tartışılmaz bir gerçek. Önümüzdeki dönemin en önemli konu başlığı kentsel dönüşüm. Dirençli şehir Bursa için şimdi dönüşüm zamanı. 

Bursa’daki 530 bin yapı ve 1 milyon bağımsız alan için çalışma başlattık. İstanbul Caddesi’nden Karapınar’a, Sıcak Su Gazi Emir’den Yiğitler’e ve kent merkezine kadar dönüşüm projesini başlatıyoruz. 4 farklı dönüşüm projesi ile 11 bin konutu sahiplerine teslim edeceğiz. 

Jayka alanında uzman alanında akademisyenlerden oluşan bilim kurulumuzla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimiz bütünümüzdeki alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz. Yeni dönemde 100 bin konutluk kentsel dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz.  

Önümüzdeki dönem kentimizde 16 bin yeni sosyal konut inşa ediyoruz. Yeni evlenen çiftlerimiz, işçilerimiz ve emeklilerimiz başta olmak üzere uygun fiyatlarla herkesi ev sahibi yapıyoruz. 

Uzun yıllardır konuşulan Hanlarbaı bölgemiz ile tarihimize imza attık. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Hanlar bölgesini ilmek ilmek işleyeceğiz. Geçtiğimiz dönemde birçok eseri gün yüzüne çıkardık ve bölgede önemli bir seviyeye geldik. 

Setbaşı, Yeşil, Emirsultan kısmında dönüşümü gerçekleştiriyoruz.  Kent merkezimizin önemli tarihi yerlerinden olan Kayhan Bölgesi’nde meydanlı otopark projesini gerçekleştireceğiz. 3 bin metrekarelik alandaki meydan projemiz 300 araçlık kapalı otoparkıyla Çarşı bölgesindeki önemli bir eksiği giderecek. 

Tarihi mahalle ve köylerimizi de koruyacağız. Uluabat gölü içerisindeki Gölyazı’yı eşsiz bir turizm destinasyonu haline geleceğiz. Gemlik’teki Umurbey mahallesini ön plana çıkaracağız.

Bir akıllı şehir yönetim merkezi oluşturuyoruz. Bu merkez istatistik ve bilgi analizi yaparken bir afet sırasında operasyon merkezine dönülecek. Şehrin dijital ikizinin oluşturulması çalışmalarını hızla oluşturuyoruz. 

Buski yeni dönemde de şehrimizin dirençli kent yolculuğunda en önemli görevleri kararlılıkla sürdürecek. Şubat ayı içerisindeki düzenleme ile su faturalarındaki ilk kademeyi 12 metreküpten 18 metreküpe çıkardık. Çınarcık barajının suyunu Bursa ile buluşacak çalışmayı başlattık. 

YEŞİL BİR BURSA 

Geçtiğimiz dönemde 1,5 milyon metrekare yeni yeşil alan sözü vermiştik. 3,2 milyon metrekare yeni yeşil alanı kentimize kazandırdık. Bursa çok daha yeşil ve yaşanabilir bir şehir olacak. 3,5 milyon metrekarelik yeni yeşil alan sözünü veriyorum. 

Şehrimizde yeşil mavi bir ağ oluşturacağız. Ayvalıdere, Nilüfer Çayı, Gök Dere, Hacivat deresi güzergahlarında yeşil alanlar, yürüyüş yolları yaratacağız. Kent bütünlüğüne yayacağımız tematik parklarımızla yeşili günlük yaşamın bir parçası haline getiriyoruz. 

Şehrimizin çöp depolama alanı olarak kullanılan 180 bin metrekare alan üzerinde bir park konseptini hayata geçiriyoruz. Gemlik ilçesindeki 480 bin metrekarelik Kumsaz sahilinde su temalı eğlence parkımızı vatandaşlara açıyoruz. 500 bin metrekarelik bir park da açacağız. 

Hamitler’de 180 bin metrekarelik alandaki düzenli katı atık tesisimizi botanik parka dönüştürüyoruz. 

Bursa olarak günde 3 bin 500 ton katı atık üretiyoruz. Son teknoloji katı atık tesisimizi şehrimize kazandırıyoruz. Kapalı sistemde koku başta olmak üzere çevreye hiçbir olumsuzluk yaratmayan tesiste günde 2 bin 500 ton katı atık bertaraf ederek 100 bin evin elektriğini sağlayacağız. Önümüzdeki dönem Bursa Belediyesi’nin enerjisinin yüzde 70’ini yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağız. 

HER ALANDA ÜRETEN BİR BURSA

Dağınık halde bulunan ve işlevlerini yerine getiremeyen imalathaneleri şehrin doğu ve batısında oluşturacağımız iki farklı KOBİ sanayi bölgesine taşıyacağız. 

Üreticilerimizi yeni yerlere taşıyacağımız gibi mevcut yerleri de şehrimize kazandıracağız. Üreticilerimizin ihtiyaçlarını gidermek üzere şehrin iki bölgesinde lojistik merkezleri kuruyoruz. Hava taşımacılığı deniz ve raylı sistemlerle entegre olacak.  Gemlik Zeytini’nin merkezini oluşturmuş olacağız. 

Tarım ve hayvancılığın her sektörüne desteğimizi devam edeceğiz. Fidan ve süs bitkisi üreticileri ile ortak proje geliştireceğiz. İhracatımızı her yıl artırarak devam edeceğiz. Genç ve kadın girişimcilere 100 bin TL’lik yeni iş hibesi sağlayacağız. Bursa İstihdam Ofisi ile vatandaşları iş ile buluşturacağız. Gençleri staj ile buluşturup maddi imkan sağlayacağız.

Kadınlarımızın ürünlerini alım garantisi ile ekonomiye sunacağız. Bursa’yı projelerimizle turizmde üst seviyeye çıkaracağız. Uludağ’ın turizm potansiyelini harekete geçirecek projeler yapacağız.  Mudanya, Güzel Yalı ve Gemlik’te yapacağımız yat limanı ile Bursa Sahili’ni önemli bir turizm alanı haline getiriyoruz. Buralara yapacağımız yürüyüş ve rekreasyon alanları ile Bursa’nın şehri kimliğini canlandırıyoruz. 

GENÇLERE VE EMEKLİLERE MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

Genç Kant’a yıllık 5 bin TL yüklüyoruz. Gençler bu 5 bin TL ile sanatsal aktivitelere katılacak. STK faaliyetlerini tek çatı altında toplayan ortak alanlar yapacağız. 

Düzenlenen etkinlikler için mekanlara ihtiyaç da üst düzeye çıkmış durumda. Bu dönemde kentimize 2 büyük kongre ve kültür merkezi kazandırıyoruz. Biri Yıldırım ilçesine yapılacak. 800 kapasiteli sahne sanatlarının icra edileceği, sergi ve workshop alanları olan bir tesis inşa ediyoruz. 

İkinci tesisimizi de Nilüfer’e inşa ediyoruz. Yeni dönemde modern sanat müzesi, kültür sanat müzesi gibi projeleri haklın kullanımına sunacağız. Gençlere kariyer imkanı sağlayacak Genç Ofisi’ni kuruyoruz. 

18 bin metrekarelik inşaat alanında 3 bin kişilik kapasiteli Atatürk Spor Salonu’nun ihalesini yaptık, kullanıma sunuyoruz. Şehrimizin batı bölgesine yeni bir spor kompleksini kuruyoruz. Şehrimizde off-road, drift, motorcross gibi sporların düzenli olarak yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan tesisi şehrimize kazandıracağız. 

Yelken, kano, dalış branşlarında hizmet veren spor kulüplerini tek çatı altında toplayan bir tesisi şehrimize kazandıracağız. 

Okçuluk, matrak gibi sporları içeren Ata Sporları Kamp Merkezi’ni de İznik’te devreye alıyoruz. Yeni evlenecek çiftlerimize düğün salonu temin ediyoruz. Mobilya konusunda kendilerine destek sağlayacağız. 16 bin öğrenciye burs imkanı sağlayacağız. Genç sporcularımıza kriter gözetmeksizin burs imkanı sağlayacağız. 

Öğrencilerimize ailelerinin yanlarına ulaşabilmeleri için yılda iki kez yol ücreti sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde YSK kurs sayısını 15’e çıkaracağız. 

Kütüphanesi’nden kafeteryasına, ücretsiz psikolog ve destek gibi hizmetleri olan gençlik merkezi sayısını artırıyoruz. Kesintisiz internet hizmetini yaygınlaştırıyoruz. Ana kucağı projemiz yaygınlaşıyor. 32 ana kucağında 4 bin yavrumuz okul öncesi eğitimle tanışıyor. Ana kucağı sayımızı 100’e çıkaracağız. 

Aile eğlence merkezlerini hizmete alıyoruz. Çocuklar eğlenirken ailelerinin vakit geçireceği mekanlar sağlayacağız. Bünyesinde yer alan fitness merkezleri, psikolog, pedagog, diyetisyen gibi hizmetleri olan aile destek merkezlerini kazandıracağız. Yavrularımıza 600 liralık kantin desteği sunuyoruz. 

Tüm emeklilerimize ulaşımda, su faturalarında ve sosyal tesislerimizde verdiğimiz kartla yüzde 25 indirim imkanı veriyoruz. Emeklilere yılda 2 kez olmak üzere 1500 TL’lik nakdi destek sunacağız 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx