BM’den Taliban raporu: Kadınlara yönelik kısıtlamalar tek tek sıralandı

UNAMA’nın yayımladığı raporda, 15 Ağustos 2021’de ülkenin yönetimini ele geçiren Taliban’ın kadın haklarını kısıtlayan kararlar almayı sürdürdüğü vurgulandı. Raporda, “Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA), fiili makamların kadınların özgürlüğünü ve istihdama katılımını sınırlama kararlarını kaydetmiştir” denildi. Rapor, Mayıs-Haziran arasında alınan kararları kapsıyor.

KADINLARA YÖNELİK KISITLAMALAR TEK TEK SIRALANDI

Raporda, kadın haklarını kısıtlayan uygulamalar şöyle sıralandı:

“3 Mayıs 2023 tarihinde, Sağlık Bakanlığı, tıpta uzmanlık eğitimine devam edebilmek için sadece erkek tıp öğrencilerinin ‘Ek Sınav’a girmesine izin verileceğini duyurdu.

3 Haziran’da, İstihbarat Genel Müdürlüğü (Taliban, bu birimi 26 Ekim’de kurdu) görevlileri işe giden bir ebeyi durdurarak beş saat boyunca gözaltında tutmuş ve bir uluslararası sivil toplum kuruluşu ile yaptığı çalışmalar hakkında sorgulamıştır. Çalışmaya devam etmesi halinde kendisini ölümle tehdit etmişler. Ebe iki gün sonra istifa etti.

19 Haziran’da Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı yetkilileri bir kadını sopayla dövdü ve halka açık bir parktan ayrılmasını emretti.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan Afgan kadınlara yönelik ciddi kısıtlamalar misyonun çalışmalarını etkilemeye devam etmektedir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx