Aylıklara ve İkramiyelere Zam Var Mı? İşte Yanıtı!

Türkçe’de, belki de en güzel sözcüklerden biri “emekli”dir. Emek kökünden üretilen, beden ve kafa gücü harcayan, alın teri döken, zahmet çeken ve çalışma süresini dolduran kişi anlamında kullanılıyor. Emeğin, en yüce değer olarak kabul edilmesinin doğal bir sonucu…

Oysa bugün emek de emekli de gerek ekonomik gerek siyasal gerekse de toplumsal olarak göz ardı edilir hale gelmiştir. Bu kesim, her geçen gün derinleşen krizle birlikte büyük bir yıkımla karşı karşıya kalmıştır.

Yüksek enflasyon ortamında alım gücü düşmüş, gelirleri tarihte eşine benzerine az rastlanacak biçimde gerilemiştir. Dar ve sabit gelirli milyonlar için yaşam ağır bir yüke dönüşmüştür.

AĞIR İHMAL

Özellikle emekliler, büyük bir ihmalin kurbanıdır. Emekli, sefalet ücretine mahkum edilmiştir.

Emekli aylıkları, son 20 yılda aşındıkça aşındı. Emekli aylıkları ile asgari ücret arasındaki büyük makas, emekliler aleyhine kapandı. En düşük emekli aylığı 10 bin TL oldu, 17 bin 2 TL olan asgari ücretin 7 bin TL altına indi.

1 ay ya da 30 gün… 10 bin TL ile geçinmek… İşte gerçek “mucize” budur. İnsan, mucize karşısında aciz kalır. Milyonlarca insanın, 10 bin TL ile geçinmek zorunda olması tam da böyle bir durum değil midir?

“EMEKLİYE YENİ ZAM HAZIRLIĞI YOK”

Türkiye, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’u bir kez daha kaybetmek istiyor. Erdoğan’ın, bu atmosferde açıkladığı, beklentilerin çok gerisinde kalan emekli zamları tam anlamıyla hayal kırıklığı yarattı.

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları, ek 5 puan artışla yüzde 42.6’ye yükseltildi. En düşük emekli aylığı da 7500 TL’den 10 bin TL’ye çıktı.

Emekliler, yerel seçim öncesinde aylıklarına yeni bir zam ya da iyileştirme bekliyor. Peki, Ankara’da böyle bir hazırlık var mı?

Halktv.com.tr, Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarının nabzını tutu. Kaynaklar, net konuştu; emekli aylıklarında yeni bir artışla ilgili hazırlık olmadığını, bu yönde bir çalışmanın bulunmadığını söyledi.

Kaynaklar, 2024’ün enflasyonla mücadele için kritik bir yıl olduğunu, enflasyon hedefinin yakalanabilmesi için bütçe üzerine ek yük oluşturacak hiçbir adımın seçim öncesinde ya da sonrasında atılmayacağını kaydetti.

BAYRAM İKRAMİYELERİNE ZAM

Emeklilere, bir süredir dini bayramlarda ikramiye veriliyor. İkramiye uygulaması, 2018’de bin TL olarak başladı. 2021’de, bin 100 TL’ye, 2023 yılında 2 bin TL’ye yükseldi.

Peki, 2 bin TL olan bayram ikramiyesine zam yapılacak mı? Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, bu soruyu da “Çalışma yok” diyerek yanıtladı.

Erdoğan’ın talimatıyla izleyen günlerde ikramiyelerle ilgili bir hazırlık yapılabilir mi? Evet, böyle bir olasılık söz konusu.

Kesin olan ne? Ekonomi yönetimi, 2024 yılında harcamalarda çok sıkı bir politika izleyecek. Özellikle de emekli aylıkları ve maaşlarda…

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx