‘ABD gemisinin İsrail’de işi ne?’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye’ye gelen Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile görüştü. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ortak basın toplantısıda Erdoğan, özetle şunları söyledi:

FİLİSTİN DEVLETİ KURULMALI: Ortadoğu’daki ve Rusya-Ukrayna Savaşındaki gelişmeleri de ele aldık. 1967 sınırları temelinde, bağımsız ve coğrafi bütünlüğü haiz başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır.

SORUMLULUK ALMAYA ÇAĞRIYORUZ: Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Katar Emiri Şeyh Temmim bin el-Sani, Lübnan Başbakanı Necip Bingati, Malezya Başkanı Enver İbrahim ile bölgedeki son durumu ele aldık. Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım. BM Genel Sekreteri Guterres ile yine görüşmem olacak. Bu görüşmeleri körfez ülkeleri dahil, genişleterek devam ettireceğiz. Adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturuyla bölgede etkili tüm aktörleri barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Ateşe benzin dökmenin hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmaz.

HANİ İNSAN HAKLARI?: Gazzeli kardeşlerimiz 2 gündür çok ağır bombardımana maruz kalıyor. Gazze halkının yaşadığı trajedinin hafifletilmesi ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması noktasında da çalışmalarımız sürüyor. Bir şeyin de altını özellikle çizmem gerekecek. Şimdi kararlarımızı verirken adil karar vermemiz gerekiyor. Burada olaya sadece Hamas olarak bakarsak bu adil olmaz. Hamas’ın kaybı nedir, İsrail’in kaybı nedir, buna baktığımız zaman… Ortada ciddi kayıplar var. Fakat buraya nasıl geldik? Bu bir günde mi oldu? Yıllardır bu işin ne yazık ki bir bedeli oldu. Bakın şu anda Gazze’ye su verilmiyor. Elektrik verilmiyor. Hani insan hakları? İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde siz suyu kesemezsiniz, elektriği kesemezsiniz.

UÇAK GEMİSİ KATLİAM YAPACAK: Şu anda düşünebiliyor musunuz, Gazze’de acaba hastaneler ne durumda? Çalışıyor mu? Maalesef, ama acımasızca ibadethaneler, hastaneler hepsi vuruluyor. Bunlar yapılırken kimse bir şey söylemiyor. Amerika uçak gemisini İsrail’e gönderiyor. Amerika’nın uçak gemisinin İsrail’de ne işi var? Ne yapmaya geliyor? Ve buraya gelen uçak gemisinin etrafında bütün botlarıyla, uçaklarıyla ne yapacak? Orada bütün Gazze’yi, etrafını vurararak çok ciddi katliamlara adım atacak.

SURİYE’DE 23 ABD ÜSSÜ VAR: Suriye’de bugün 20’nin üzerinde Amerika’nın üssü var. Suriye’de Amerika’nın üslerinin ne işi var? Bu üslerle ne yapılıyor? Ama Türkiye’nin bir İHA’sını ne yazık ki Amerika düşürüyor. İHA’yı düşürürken NATO’da Türkiye Amerika’nın ortağı değil mi? Beraber değil mi? Bunu neyle izah edeceğiz, neyle değerlendireceğiz? İşimize geldiği zaman ortak, işimize geldiği zaman bütün terör örgütlerini maalesef şu anda Amerika eğitiyor, yetiştiriyor, silahlandırıyor ve bunlarla da yine maalesef Suriye’de olsun, Ortadoğu’da olsun, buraları kan gölüne dönüştürüyor. Bunları da görelim. Ve ‘Adil Bir Dünya Mümkün’ diye kitabımı değerli dostuma da hediye ettim. O adil dünyayı kurmamız lazım, başka çaremiz yok. Temennimiz o ki bir an önce bu savaşı durduralım ve bölge sükunete, suhulete yeniden kavuşsun.

Avusturya Başbakanı Nehammer, Togg’u deneyimledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Togg’un direksiyonuna geçerek, Nehammer’i Meclis’e bıraktı.

Erdoğan, Putin ve Guterres ile görüştü

ANKARA Milliyet – Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede iki lider, İsrail ve Filistin arasındaki kaygı verici çatışmalı sürecin seyrini ve gerilimin yayılmasını önleyici tedbirleri ele aldı. Görüşmede, bölgedeki insani ihtiyaçların karşılanması amacıyla hangi girişimlerin yapılacağı değerlendirildi.
Sivil yerleşimlerin hedef alınmasının kaygı verici olduğunu ve bu tür girişimlerin Türkiye tarafından olumlu karşılanmadığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin bölgede sükunetin sağlanması için her türlü gayreti göstermeye devam edeceğini de belirtti.

Erdoğan, dün ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü. İsrail-Filistin çatışması çerçevesinde atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede, Erdoğan, orantısız saldırıların durumu daha fazla çıkmaza sürükleyeceğini vurgulayarak tarafların itidalle hareket etmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx