Yunanistan: Türkiye, bir şey yapmaya yürek edemeyecek

Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis, Türkiye ile yaşanan gerginlikler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Adonis Georgiadis, Yunanistan‘ın güçlü olduğunu belirterek, Türkiye’nin, Yunanistan’a yönelik “herhangi bir harekete yürek edemeyeceğini” tez etti.

Georgiadis, Yunanistan’ın, Türkiye ile komşuluk temelinde düzgün bağlantılara sahip olmak istediğini söyledi.

‘TÜRKİYE’DE HERKES BİZİM CAYDIRICI YETENEKLERİMİZİ KONUŞUYOR’

Adonis Georgiadis, Türkiye ile münasebetlerde Miçotakis idaresini eleştiren muhalefete reaksiyon göstererek, “Ankara’nın, Başbakan Miçotakis’e nasıl kelamlar sarf ettiğini görüyorsunuz… Hükümet olarakonlara hizmet ediyor olsaydık, onlar sabahtan akşama kadar bize bu formda mi hal gösterecekti?” dedi.

Georgiadis, ülkesinin faaliyetlerinin Türkiye’de çok yankılandığına işaret ederek, “Rafale savaş uçaklarını aldık ve Türkiye’de herkes televizyona çıkıyor… Yunanistan’ın hava üstünlüğünü kazandığını, çağdaş fırkateynler alacağını ve onları alır almaz donanma savaşında da kazanacağımızı söylüyorlar. Yunanistan’ın, güçlü ittifaklara sahip olduğunu lisana getiriyorlar” diye konuştu.

‘ANAOKULUNA GİDEN ÇOCUK BİLE İNANMAZ’

Adonis Georgiadis, Yunanistan tarafından silahlandırılan ve askerileştirilen gayri askeri statüdeki adaların askerden arındırılma talebine, “Yunanistan, adaları askerileştirdiği için adaların egemenliğinin tartışmaya açılması konusuna bir anaokuluna giden çocuk bile inanmaz” karşılığını verdi.

Georgiadis, Ege Denizi‘nde sıcak bir senaryo yaşanma ihtimalinin olmayacağını tez ederek, “Türkiye, bu yaz Ege’de hiçbir şey yapmaya yürek edemeyecek. Zira, Yunanistan şu anda son derece güçlü. Yunanistan, Türkiye ile uygun bağlar kurmak istiyor fakat Türkiye, Yunanistan’a karşı olumsuz bir hal göstermemelidir. Türkiye ile istediğimiz dostluk, bir komşuluk alakasına dayanmaktadır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.