Youtube, palavra haberle çaba için tedbir alıyor

Youtube, palavra haberlerle uğraş edebilmek için eğitici reklamlar göstermeyi planlıyor. Karar, Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmanın sonucundan hareketle verildi. Araştırmacılar, eğitici görüntülerin insanların manipülatif içeriği tespit etme hünerlerini artırdığını ortaya koydu.

BBC’nin haberine nazaran, birinci evrede Ukraynalı göçmenlerle ilgili palavra haberlerle uğraş hedefiyle Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da gösterime başlayacak olan görüntüler için Google, “Sosyal medyanın yanlış bilgilerin yayılmasını önlemede tesirli bir rol oynayabileceğini kanıtlayan araştırma heyecan verici” açıklamasını yaptı.

“Gerçeği evvelden gösterme” ismi verilen çalışma, insanların dezenformasyona maruz kalmadan evvel bunun nasıl üretilip yayıldığını öğrenmeleri halinde palavra haberlerin tesirinin azaldığını ortaya koydu. Araştırma kapsamında reklam görüntüleri 5,4 milyon şahsa izletildi. Bu şahıslardan 22 bini daha sonra bir ankete katıldı.

Araştırmacılar, görüntü izleyen bireylerin, palavra haber yayan bir içerikteki “dezenformasyon tekniklerini daha kolay tespit ettiğini, sağlam ve emniyetli olmayan bilgi kaynakları ortasında basitçe ayrım yapabildiğini ve bilgiyi paylaşıp paylaşmama konusunda daha yanlışsız karar verebildiğini” gördü.

Araştırma, YouTube’un da sahibi olan Google’la ortak olarak yapıldı. Sonuçlar ayrıntılı olarak Science Advances isimli bilim mecmuasında yayımlanacak. (HABER MERKEZİ)