Yeni ÖSYM Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy kimdir?

Son dakika haberi!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’na Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı.

Kamu İşçi Seçme Sınavı‘nda (KPSS) çıkan soruların, imtihandan evvel bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı argümanları sonrası ÖSYM Lideri Halis Aygün misyondan alınmıştı.

YEDİİKLİM’DE ARAMA YAPILDI

Devlet Denetleme Kurulu (DDK), 2022 KPSS lisans oturumuna ait tezler konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu. YÖK‘ten de savlara ait inceleme başlatıldığı bildirildi. DDK’nın hata duyurusunun akabinde Ankara Mali Şube grupları, Yediiklim Yayınevi‘nin Kızılay’daki merkezi ile Ostim’deki matbaasında arama yaptı.

PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

Aygün’ün yerine ÖSYM Başkanlığına atanan isim Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy oldu.

Atama kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Ersoy, ODTÜ Matematik Kısmı’ndan 1996’da mezun oldu. Doktora ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Kısmı’nda tamamlayan Ersoy, 2012’de doçent, 2017’de profesör unvanını aldı.

Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, küme teorisi ve genellemeler, temel bilimler bahislerinde araştırmalar yapan Ersoy’un ulusal ve memleketler arası mecmualarda yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor.

Ersoy, 2017’den bu yana Italian Journal of Pure and Applied Mathematics isimli bilimsel mecmuada kıymetlendirme heyet üyesi olarak misyon yapıyor.

2017-2020 ortasında Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak vazife yapan Ersoy, 2020’den bu yana birebir üniversitenin Matematik Kısım Başkanlığı misyonunu yürütüyordu.