Yaz mevsimine girerken beslenmeye dikkat! Uzmanı uyardı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi, yaz aylarına girilirken beslenmeyle ilgili değerli ihtarlarda bulundu. Diyetisyen Tayşi, bilhassa yaz aylarında su tüketimine dikkat çekerek vatandaşlardan günlük ortalama 2,5-3 litre su tüketimi yapmalarını önerdi. Yağlı etlerden ve kızartma biçimindeki meyvelerden uzak durulması gerektiğini tabir eden Diyetisten Tayşi, sulu meyvelerin porsiyonlanmasına da dikkat etmek gerektiğine vurgu yaptı.

“GÜNLÜK 2,5 – 3 LİTRE SU TÜKETİLMELİ”

Diyetisyen Saadet Tayşi sıcak havalarda su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Her mevsimde olduğu üzere yaz mevsiminde de halkımız daha fazla formuna dikkat etmektedir. Burada vücudumuzun algısını değiştirmemiz gerekiyor. Her devirde beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Tabi yazın daha ince kıyafetler giydiğimizden ötürü ince formda kalmak bizim için avantaj oluyor. Birinci dikkat etmemiz gereken konu su tüketimidir. Zira havaların ısınmasıyla birlikte su atımımız fazlalaşıyor. Böylece bedenimizin dehidrasyon oranı daha fazla oluyor. Yaz aylarında günlük ortalama 2,5-3 litre su tüketimi yapmak hem cilt hem de böbrek sıhhati için çok değerlidir” dedi.

“ŞEKER ORANI FAZLA OLAN MEYVELERE DİKKAT”

Diyetisyen Tayşi şeker oranı fazla olan meyvelere dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek, “İkinci dikkat etmemiz gereken besinlerden bir tanesi de meyvelerdir. Bilhassa yaz aylarında meyvelerimiz sulu olmalarına karşın içerisinde yüksek ölçüde şeker vardır. Ondan ötürü yaz mevsiminde tükettiğimiz meyvelerin porsiyonlanmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Zira yazın üzüm, incir, kavun, karpuz üzere şeker oranı yüksek meyveler diyabet hastaları için büyük bir risk taşımaktadır. Bundan ötürü tüketimlerimiz bir avucumuzu geçmeyecek seviyede olması gerekiyor. Sık sık besin tüketimi yapmış olmamız gerekiyor. Bilhassa 2-3 saat aralıklarla tüketmemiz gerekiyor. 1 kase meyve yemek hem kilo hem de kan şekeri istikrarını olumsuz etkilemektedir” halinde konuştu.

AMBALAJLI ESERLERDEN UZAK DURUN!

Yaz mevsiminde dondurma ve içecekler hakkında açıklamalarda bulunan Tayşi, “Dondurma tüketimine dikkat etmemiz gerek. Ambalajlı dondurma yerine dondurmacı dondurmasını tüketmeliyiz. Dondurmacı dondurmasında şeker oranının düşük olması bizim için daha avantajlı oluyor. Dondurmayı yerken de porsiyon denetimine dikkat etmemiz gerekiyor. Yaz ayılarında su dışındaki içeceklere de dikkat etmemiz gerekiyor. Üzeri kremalı soğuk içecekler bize yaz devrinin akabinde kilo olarak dönmüş olacak. Bunun dışında şeker eği yüksek içeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Bizim teklifimiz sade soda üzere su tüketimi üzere içecekleri tercih etmeliyiz” sözlerini kullandı.

“KIZARTMA VE YAĞLI ETLERDEN UZAK DURULMALI”

Kızartma ve yağlı etlere dikkat çeken Tayşi, “Yaz aylarında zerzevat tüketimleri kıymetlidir. Yazın taze sebzelerimiz daha fazla ortaya çıkmaktadır. Fakat biz bu zerzevatları kızartma biçiminde tüketirsek bize kilo olarak döner. Mümkün olduğu kadar zerzevatları sağlıklı pişirme teknikleriyle tüketelim. Gaziantep’te et tüketimi fazla oluyor. Bilhassa yazın mangal yapıyoruz. Mümkün olduğu kadar yağlı etlerden uzak durmaya çalışalım. Et tercihlerimizi sonlandırıp daha çok zerzevat tüketmek yaz mevsiminde daha konforlu, daha sağlıklı olmamızı sağlayacaktır” diye konuştu.