Vali Yavuz’un ‘devletin ideolojisi İslam’dır’ açıklamasına hata duyurusu

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Düzce Akçakoca’da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Müslümanlar bu ülkede dün de bugün de azınlık değildir. Laiklik yanlış anlaşılıyor, devletin ideolojisi İslam’dır” dedi.

T24’ün haberine nazaran Seddar Yavuz yaptığı konuşmada şu tabirleri kullandı:

“Devletin bugünkü tarifi laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hâlâ. Bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır. Lozan’a bakarsanız Lozan da birebirdir. Bu ülkede yalnızca ve yalnızca azınlıklar gayrimüslimlerdir.

İster Boşnak asıllı, ister Kürt asıllı. Bunların hepsi asli ve kurucu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarıdır ve eşit haklara sahiptir. Şayet o denli olsaydı; bu ülkede sanıldığı üzere, bölücülerin yaptığı üzere, hiçbir Kürt bu ülkede ne bakan olabilirdi ne de cumhurbaşkanı olabilirdi ne hoca olabilirdi.

Osmanlı’da da padişahların yanındaki şeyhülislamlara bakarsanız yeniden onların Kürt asıllı olduğunu görürsünüz. Bizim bir etnik sıkıntımız yok. Tıpkı yolun yolcusu muyuz? Sevincimiz bir mi? Davamız bir mi? Bu ülkenin her bir rengini kucaklıyoruz. Kimsenin siyasi görüşten ötürü halimiz kelam konusu değil. O yüzden İslam’ın önderliği hâlâ bu millette.”

ADD’DEN HATA DUYURUSU

Vali Seddar Yavuz’un açıklaması üzerine Atatürkçü Fikir Derneği (ADD) kabahat duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

ADD Şube Lideri Taylan Bingöl, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada “29 Haziran Çarşamba günü saat 13.30’da Kocaeli Adliyesi önünde olacağız. Basın açıklaması yapacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)