Uzaylı tartışması devam ediyor: “Var olabilirler lakin çok çok uzakta”

Uzaylıların varlığıyla ilgili tartışmalara bilim dünyasından yeni bir açıklama geldi. Profesör Brian Cox’a nazaran uzaylılar var olabilir lakin bu galakside değil.

Bilim dünyası son günlerde tekrar dünya dışı varlıkların var oluşuyla ilgili tartışıyor. Pentagon’un UFO açıklaması, akabinde ABD Kongre Üyesi Andre Carson’ın UFO’ların potansiyel tehlike olduğunu söylemesi ve hatta dünyaca ünlü bir medyumun uzaylılarla ilgili açıklamaları dünya dışı varlıkları gündeme oturttu.

Profesör Brian Cox da mevzuyla ilgili bir açıklama yaparak, uzaylıların sahiden var olabileceğini ancak çok çok uzak galaksilerde var olabileceklerini söyledi.

Cox’a, ABD Kongre Üyesi Andre Carson’ın geçen hafta UFO’ların gerçek ve araştırılması gereken potansiyel bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu istikametindeki yorumları soruldu. Profesör Cox, zeki varlıkların olabileceğini; lakin Dünya’daki üzere medeniyetlerin son derece az, tahminen de her galakside ortalama bir tane olabileceğini söyledi.

“YILDIZLARARASI SEYAHAT GEREKİR”

Cox, BBC’ye verdiği demeçte şu halde konuştu: “Gözlemlenebilir cihanda iki trilyon galaksi var, eminim diğerleri da vardır. Beni varsayım etmeye zorlasaydınız, her yerde mikroplar olabileceğini söylerdim; bu yüzden örneğin Mars’ta ömür arıyoruz. Ama zeka açısından düşünülmesi gereken tek şey, Dünya’daki ömrün kökeni.”

Gezegen ve uzay bilimleri profesörü Monica Grady ise hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Galaksimiz o kadar geniş ki, yörüngelerinde gezegenler bulunan çok sayıda farklı yıldız çeşidi var, hayatın öbür bir gezegende ortaya çıkmış olması istatistiksel olarak mümkün. Güneş Sistemi’nde bizimkinden öteki bir uygarlık olmadığını biliyoruz, bu nedenle yıldızlararası seyahat geliştirmek için evrimleşen rastgele bir hayat milyarlarca mil yol kat etmek zorunda kalacak. Bu, binlerce yıl alacaktır, neredeyse çağdaş insanın gelişmesinden bu yana 200.000 yıldan daha uzun bir müddet.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.