Ukrayna, Rusya’ya petrol ihracat yasağı içermeyen AB yaptırım paketine karşı

Kuleba, Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları Toplantısı‘na katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’ya petrol ihracatı yasağını da içeren 6’ncı yaptırım paketinin bugün kabul edilip edilmeyeceği yahut paketin bugün kabul edilse dahi kelam konusu yasağı içerip içermeyeceği konusunda hala netlik olmadığını lisana getiren Kuleba, “Aslında itiraz eden tek bir ülke (Macaristan) olduğunu söylemek abartı olmaz.” dedi.

Dmitro Kuleba, Ukrayna’nın mevzuyu komşusu Macaristan ile görüşmeyeceğini belirterek, uzlaşmayı AB’nin kendi içinde sağlaması gerektiğine işaret etti.

“Petrol ambargosu olmadan 6’ncı paketin kabul edilebileceğine inanmıyorum. Ukrayna, petrol ambargosunu içermeyen 6’ncı pakete karşıdır” diyen Kuleba, AB’nin 6’ncı paket kabul edilir edilmez 7’nci paket üzerinde görüşmelerin başlaması için istekli olduğunu gördüğünü kaydetti.

Kuleba, “Gelecek pakette ne olması gerektiği üç sözle özetlenebilir: Rus ihracatını bitirin” tabirini kullanarak, Ukrayna iktisadının, Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle gördüğü zararın, Rus iktisadının yaptırımlardan gördüğü ziyandan daha fazla olduğunu vurguladı.

Toplantıda ülkesinin AB üyeliği konusunu da ele aldıklarını kaydeden Kuleba, “AB ülkelerine, hem Ukrayna’da hem de AB üye ülkelerinde kamuoyunun Ukrayna’nın Avrupa entegrasyonu lehine rekor seviyede takviye olan eşsiz bir siyasi anda olduğumuza dair garanti verdim. Biz çabucak üye olmaktan bahsetmiyoruz. Fakat biz Ukrayna’nın AB’ye girmemesi için hiçbir rasyonel argüman olmadığına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, bakanlarla son olarak besin güvenliği konusunu görüştüklerini lisana getirerek, “AB ülkelerinin, Ukrayna’nın tarım eserlerini global pazarlara ihraç etmesi için alternatif rotalar oluşturma konusunda Ukrayna ile birlikte çalışmaya geniş bir takviyesi ve hazırlığı kelam konusu. AB ve Ukrayna, Rusya’nın neden olduğu global besin krizini önlemek için her türlü çabayı göstermek için birleşmiş durumda.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.