Ukrayna-Rusya tahıl mutabakatında Türkiye’ye yüzde 25 indirim iddiası! BM’den açıklama

Ukrayna-Rusya tahıl muahedesinde Türkiye’ye yüzde 25 indirim yapıldığı argüman edildi. Ukrayna’nın uyguladığı ileri sürülen indimle ilgili Birleşmiş Milletler’den açıklama geldi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, tahıl mutabakatıyla Türkiye’nin Ukrayna’dan yüzde 25 indirim alacağı tarafındaki savlara cevap verdi.

“ANLAŞMADA BİR İNDİRİM YER ALMADI”

Dujarric, ”İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Teşebbüsü Anlaşması’nda rastgele bir indirim yer almadı. Ayrıyeten, bu türlü bir indirimi garanti edecek öbür bir muahededen haberdar değiliz.” dedi.

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin uyumunda yürütülen tahıl sevkiyatı muahedesi, 22 Temmuz’da Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM ortasında imzalanmıştı.

İL SEVKİYAT 1 AĞUSTOD’TA GERÇEKLEŞMİŞTİ

İmzalanan tahıl koridoru mutabakatı kapsamında, 1 Ağustos’ta RAZONI isimli birinci gemi Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etmişti.

RUSYA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Kremlin’den de bu birinci sevkiyat sonrası tahıl muahedesi ile ilgili kıymetli bir açıklama gelmişti.

Açıklamada, Ukrayna’nın Karadeniz’den tahıl ihracatının önündeki pürüzü kaldırmaya yönelik Türkiye ile yaptığı muahedenin “tek seferlik bir mekanizma” olmadığını ve tesirli bir halde çalışmaya devam etmesini umduklarını belirtmişlerdi.

120 GÜNDE BİR YENİLENMESİ GEREKİYOR

Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden dünya pazarlarına sevk edilmesini sağlayan mutabakatın tarafların mutabakatı ile 120 günde bir yenilenmesi gerekiyor.