Twitter mutabakattan çekilen Elon Musk’a dava açtı

Sosyal medya şirketi Twitter, yaklaşık 44 milyar dolarlık satın alma muahedesini feshettiğini için Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk’ı dava etti. Twitter tarafından Delaware Chancery Mahkemesine yapılan şikayette, Musk’ın, imzaladığı mutabakat “artık şahsî çıkarlarına hizmet etmediği” için Twitter ve hissedarlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddettiği aktarıldı. Şikayet dilekçesinde, Musk’ın muahedeyi feshetmeye yönelik savlarının “bahane” olduğu ve “hiçbir dayanağı” olmadığı kaydedildi.

Dilekçede, “Birleşme mutabakatının imzalanmasından bu yana Musk, Twitter’ı ve muahedeyi tekraren kötüleyerek Twitter için ticari risk ve pay fiyatı üzerinde aşağı istikametli baskı yarattı.” tabiri yer aldı.

YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

Elon Musk’ın toplumsal medya şirketi Twitter’ı satın alma mutabakatını birden çok kararının ihlalini münasebet göstererek feshettiği 8 Temmuz’da bildirilmişti. Musk’ın avukatları, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kuruluna (SEC) yapılan bildirimde, Twitter’ın, şirketin iş performansı için kıymetli olan platformdaki uydurma yahut spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine karşılık vermediğini yahut yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti. Bildirimde, Twitter’ın mutabakatın birçok kararını asıllı biçimde ihlal ettiği, yanlış ve aldatıcı beyanlarda bulunduğunun görüldüğü kaydedilmişti.

Twitter İdare Şurası Lideri Bret Taylor ise Musk’ın fesih kararının akabinde mutabakatının uygulanması için yasal süreç başlatılmasının planlandığını duyurmuştu.

Taylor, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Twitter İdare Heyeti, Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve kurallarda süreci tamamlamayı taahhüt ediyor ve birleşme mutabakatını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyor.” sözünü kullanmıştı.

Twitter’ın avukatı William Savitt tarafından Musk’ın avukatı Mike Ringler’e gönderilen bir mektupta da Musk’ın muahedeyi feshinin “geçersiz ve haksız” olduğu, bunun muahede kapsamındaki yükümlülüklerin reddedildiği manasına geldiği belirtilmişti.

Fesih kararıyla sürecin tamamlanmaması durumunda Musk’ın 1 milyar dolar ödemesini gerektiren muahede koşulu gündeme gelmişti.

Spam hesaplar üzerindeki uyuşmazlığın Musk’ın satın alma mutabakatından çekilmesi için kâfi bir sebep olup olmadığı ise tartışma konusu olmuştu.