Türkiye’yi seçtiler: Akın akın geliyorlar

Dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca turiste turizm çeşitliğiyle hitap eden Türkiye, dünyada marka destinasyon olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de turizm kesimindeki gelişmelere ait AA muhabirine değerlendirmede bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Lideri (TÜRSAB) Firuz Bağlıkaya, bu yılın ocak-haziran devrinde Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 158 artış kaydedildiğini, lakin ziyaretçi sayılarındaki artış oranlarını değerlendirirken geçen yılın birinci yarısında salgın nedeniyle memleketler arası turizm hareketliliğinin son derece sonlu kaldığı gerçeğinin ve artış oranlarının da bu çerçevede yüksek çıktığının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin sahip olduğu tarihi, doğal, kültürel kıymetleri ile turizm açısından çok özel bir ülke olduğunu tabir eden Bağlıkaya, bu zenginliklerin yanı sıra misafirperverlik kültürü ve hizmet kalitesi ile de Türkiye’nin öne çıktığını lisana getirdi.

Bağlıkaya, tüm bunların yanında turizm dalının uzun yıllara dayanan özverili çalışmaları sonucunda Türkiye’nin dünyada değerli bir marka destinasyon haline geldiğini vurgulayarak, BM Dünya Turizm Örgütü tarafından açıklanan datalara nazaran, ziyaretçi sayısı bakımından gerçekleştirilen sıralamalarda Türkiye’nin uzun yıllardan bu yana dünya turizminde birinci 6 ülke ortasında yer aldığını, tıpkı muvaffakiyetin turizm gelirleri alanında da sergilenmesi gerektiğini anlattı.

BU YIL EN ÇOK ALMANYA, RUSYA, İNGİLTERE, BULGARİSTAN VE İRAN’DAN ZİYARETÇİ GELDİ

Bağlıkaya, bu yılın birinci yarısında en çok ziyaretçinin Almanya’dan geldiğini, Almanya’yı Rusya, İngiltere, Bulgaristan ve İran’ın izlediğini belirterek, Türkiye’nin deniz-kum-güneş turizmi yanında kültür, sıhhat, MICE, gastronomi, kruvaziyer, yat, spor, kış, tabiat ve macera turizmi üzere birçok farklı turizm segmentinde eser sunabilen bir ülke olduğunu, bu güçlü eser çeşitliliğinin farklı turizm segmentlerinden gelen talepleri karşılamaya imkan sağladığını anlattı.

Ülke bazlı olarak yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiği tipler ve destinasyonların farklılık gösterdiğine işaret eden Bağlıkaya, şunları kaydetti:

“Uzak Doğu ve Amerika Kıtası ülkelerinden gelen ziyaretçilerimiz yüklü olarak kültür cinslerini tercih ederken, İstanbul, Çanakkale, İzmir, Pamukkale, Kapadokya ilgi gösterdikleri destinasyonlar ortasında bulunuyor.

Avrupa ülkelerinden gelen konuklarımız, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir üzere deniz-kum-güneş turizmi ile öne çıkan destinasyonlarımıza ilgi göstermenin yanı sıra kültür çeşitleri kapsamında İstanbul’u da keşfetmeyi tercih ediyorlar. Orta Doğu pazarından gelen konuklarımız İstanbul’un yanında Yalova, Bursa, Trabzon, Rize üzere kentlerimizde tabiat çeşitlerine iştirak gösteriyorlar. İran’dan gelen ziyaretçilerimizin ise İstanbul, Konya ve Van üzere destinasyonlara ilgisi bulunuyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 için açıkladığı 47 milyon turist, 37 milyar dolar gelir gayesine ait soru üzerine Bağlıkaya, salgın nedeniyle iki yıl boyunca dünya genelinde yaşanan seyahat kısıtlamalarının insanların tatile olan hasretini önemli biçimde artırmış durumda olduğunu belirterek, “Bu nedenle milletlerarası turizm hareketlerinde önemli bir toparlanmaya şahitlik ediyoruz.

Ülkemiz açısından değerli olan global ölçekte yaşanan bu toparlanmadan daha çok hisse almak olacak. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan gayelere ulaşmak için dal olarak var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

TÜRSAB Lideri Firuz Bağlıkaya, turizm gelirlerini artırmak için öncelikle gaye odaklı bir tanıtım stratejisi oluşturulmasının büyük kıymet taşıdığını belirterek, TÜİK bilgilerine nazaran, Türkiye’ye gelen çok yüksek ve yüksek gelir kümesinden ziyaretçilerin toplam ziyaretçiler içerisindeki hissesinin son yıllarda gerilediğini, düşük ve çok düşük gelir düzeyindeki ziyaretçi sayısının ise yükseldiğini aktardı.

KAYNAK: AA