“Türkiye’nin rekabet gücünün artırılmasında yeşil dönüşüm bir fırsat”

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından, bu yıl ‘Yeşil Dönüşümün Paradigmaları’ temasıyla dokuzuncusu gerçekleştirilen ve çevrimiçi düzenlenen tepede, global iklim krizi, yeni riskler ve korkularla birlikte, sürdürülebilir iş dönüşümünün ne derece acil ve kıymetli olduğunun altını bir sefer daha çizdi.

“İNSAN TABİATA KARŞI SORUMLU”

Sürdürülebilirlik Akademisi Lideri Murat Sungur Bursa, Yeşil İş Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, direkt insan kaynaklı, üretim ve tüketim çılgınlığı ve bunları kullanma biçimlerinin önemli meseleler oluşturmaya başladığını, o nedenle etraf konusunda yalnızca teknoloji değil mevzuat düzenlemelerine de muhtaçlık olduğunun anlaşıldığını söyledi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YATIRIM ORTAMINI DA İYİLEŞTİRECEK”

TÜSİAD İdare Şurası Lideri Orhan Turan, artan nüfus, azalan doğal kaynaklar, üretim ve tüketim kalıplarının süregelen yapısının, global riskleri çevresel bahislerde ağırlaştırdığının altını çizdi.

Davos’ta da bahsin ele alındığına dikkati çeken Turan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki periyotta, tüm seviyelerdeki tartışmalarda daha çok odaklanacağımız mevzular yeşil ve dijital dönüşümün etkileşim alanları, pandemi, Rusya-Ukrayna savasıyla kırılganlığı düzgünce barizleşen global tedarik zinciri ve işbirliği kanallarının her seviyede güçlendirilmesi muhtaçlığı olacak” diye konuştu.

“YENİLENEBİLİR KAYNAKLARLA 6 KAT FAZLA ELEKTRİK”

Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölge Lideri Bora Tuncer, yenilenebilir güç kaynaklarının değerine vurgu yaparak, “2040 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan 6 kat fazla elektrik üretilecek. Dünyanın karbon emisyonlarının yüzde 60’ından fazlasından sorumlu güçle ilgimizi tekrar gözden geçirmeliyiz.

Elektrik 4,0, verimlilikle birlikte, yenilenebilir güç kaynaklarını desteklemesi ve karbon emisyonu amaçlarına ulaşmamızda yardımcı olacak. Elektrik 4,0 sayesinde israfın da ortadan kalktığını, yeni güç dünyasının inşa edildiğini söyleyen Tuncer, “Günümüzde üretilen gücün yüzde 60’ından fazla israf ediliyor. Verimlilik için dijital teknolojileri artık daha fazla kullanmalıyız” sözlerini kullandı.

“CİDDİ YAPISAL DEĞİŞİME MUHTAÇLIK VAR”

Shell Türkiye Ülke Lideri Ahmet Fazilet, ‘Ekonomik büyümeyi sürdürürken yeşil dönüşüme lidrelik etmek’ başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, güçte önemli yapısal değişime gereksinim olduğuna vurgu yaptı. Shell’in gündeminde güç verimliliğinin uzun müddettir olduğuna vurgu yapan Fazilet, 2030 ve 2050 amaçlarından bahsetti.

Fazilet, “Net karbon sıfır olma seyahatinde Shell’in rafinerilerindeki petrol eseri üretimini azaltma tarafında de gayeleri var. 95 milyon tondan, 2030’a geldiğimizde 45 milyon tona düşürmek üzere bir gayemiz vardı.

Burada 75 milyon tona düşürmüş durumdayız. Bu da gayeye gerçek olan gidişi gösteriyor. Birebir biçimde elektrik araçlar artıyor. TOGG geliyor. Elektrikli araçlar daha çok öne çıkıyor. Yeniden 2030’da ulaşmak istediğimiz 560 terawatt saatin, yaklaşık yarısına gelmiş durumdayız. 251 terawatt/saat bir elektrik hacmimiz oldu. Bu da gayeye yanlışsız gidiyor” dedi.

“ENERJİ TASARRUFU EĞİTİMLERİNDE 7 MİLYON ÇOCUĞA DOKUNDUK”

Enerjisa Güç Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yetkinlikler Kısım Lideri Ebru Taşçıoğlu, kentleşmeye dikkat çekerek, teknolojiyle desteklenmiş şebeke ve alt yapı yatırımlarına gereksinim olduğunu söyledi.

Kurumsal müşterilere güneş gücü sistemleri sunduklarından bahseden Taşıçıoğlu, “Enerji verimliliği danışmanlığı yapıyoruz. Şu ana kadar toplam 13,4 megavatlık bir kapasite kuruldu ve bu da 6 bin hane halkının bir yıllık kullanımı bedelinde. Güç verimliliği projelerinden de 2 bin hanelik bir güç tasarruf sağladık” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK EĞİTİMİ

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding CEO’su Murad Bayar, sürdürülebilirlik ajandası oluşturmanın birinci gayeleri olduğunu söyleyerek, yaptıkları çalışmaları anlattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) dayanağıyla Boğaz’da deniz kirliliği tespit projesini hayata geçirdiklerini, böylece gemilerden kaynaklı kirliliği azaltmayı hedeflediklerini, özel otoyol işletmecilerinde ise sürdürülebilirlik raporlarını yayımladıklarını açıkladı.

“SOFRA ŞEKERİNDEN DETERJAN, ATIK GİYSİDEN YUMUŞATICI”

Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Konut Bakım Kategorisinden Sorumlu Lider Yardımcısı Ali Fuat Orhonoğlu, plastiksiz tahlillere gittiklerini ve bütün süreçler gözden geçirerek, ambalajları, formülleri ve eserleri sürdürülebilir kaynaklara kaydıracaklarını söyledi.

Sürdürülebilirlik noktasında ön yıkamayı ortadan kaldırıp su tüketimi azaltacak yönelime çok erken başladıklarına işaret eden Orhonoğlu, “Bu alışkanlık ortadan kalktı ve su tüketiminin azalmasına katkı sağladı” dedi.

OMO ve Cif markalarında ambalajların tamamında geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya başladıklarına işaret eden Orhonoğlu, yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: “OMO’da plastikte 70 ton tasarruf sağladık. Yalnızca bir senede. Bu da artarak sürecek. Konsantre tahlillerle ambalaj kullanımı azalacak.

Atık giysilerden yumuşatıcı, sofra şekerinden bulaşık deterjanı projesi için çalışıyoruz. Başka taraftan Migros’la iş birliği yaptık. Ortak bir dolum ünitesi kurduk. Tüketici sıvı deterjanı bitince ambalajıyla geliyor ve o musluktan deterjanını dolduruyor. Plastik kullanımı azalıyor. Şu anda yalnızca Ataşehir’de. Türkiye’nin bir çok yerine yaygınlaşacak.”

“BÜYÜK YOK OLUŞUN EŞİĞİNDEYİZ”

Carbon Free Group CEO’su Jae Mather, iklim değişikliğini kanser hücrelerinin büyümesine benzeterek, “Etraftan aldığımız sinyalleri göz arkası ediyoruz. Bu da sağlıklı hücreleri öldürüyor” tabirlerini kullandı.

Yapılan çalışmaların, önemli problemlere işaret ettiğini ve bio çeşitliliğin yüzde 50’sinin önümüzdeki 100 yılda yok olacağını gösterdiği uyarısı yapan Mather, “Büyük yok oluşun eşiğindeyiz aslında” dedi.

“PATATES ÜRETİMİNDE SU TÜKETİMİNİ YÜZDE 50 AZALTTIK”

PepsiCo Yiyecek Kategorisi Kıdemli Pazarlama Yöneticisi Seren Çankırı, dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olduklarını belirterek, teknoloji ve dijitalleşmenin yenileyici tarım uygulamalarının en kıymetli kesimini oluşturduğunu söyledi.

Çankırı, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Düşük basınçlı sulama teknolojilerine önemli yatırımlar yapıyoruz. 2010 yılından beri net tarla randımanını yüzde 30 artırdık, depo firelerini yüzde 26 azalttık. Bir patates üretimi için tüketilen su ölçüsünü yüzde 50, ünite patates üretiminde salınan karbon düzeyini yüzde 50 azalttık.

Tarımda ünite başına kullandığımız suyu Türkiye’de yüzde 50 azaltmayı başardık. Tarlalarımızı yapay zekayla anlık takip ediyoruz. Randıman ve kalitenin istenen düzeyde olmasını sağlıyoruz. Tarlalarda kullanılan su tüketimini daha da azaltmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“ENERJİ DALINDA DÖNÜŞÜM GEREKİYOR”

EnerjiSA Güç İrtibat Yöneticisi Göktürk Demirel, dünyada üretilen karbon emisyonunun yüzde 80’inin güç kaynaklı olduğunu, elektriğin de yüzde 60’ının fosil kaynaklardan üretildiğine işaret ederek, güç dalında bir dönüşüm gerektiğinin altını çizdi.

Allianz Küresel Sürdürülebilirlik Müdürü Pırıl Kadıbeşegil, iklim konusunun giderek geliştiğine şahit olduklarını ve sürdürülebilirlik raporlamasının artık finansal raporlama gündemine de girdiğini söyledi.

“YEŞİL FİNANSMAN ADIMLARI ATILIYOR”

Kalkınma ve Yatırım Bankası Sürdürülebilirlik ve Çevresel, Toplumsal Tesir İdaresi Müdürü Erhan Çalışkan, sürdürülebilir finansmanda iklim değişikliğiyle çaba, yenilenebilir güç, kaynak verimliliği ve döngüsel iktisadın, temel odak alanları olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nin (AB) sürdürülebilirlik taksonometrisinin 2020’de regülasyon olarak yayımlandığına işaret eden Çalışkan, “Burada iklim değişikliğinin azaltılması, kirliliğe karşı tedbir ve kavramlar yer alıyor.

Ülkemizde ise Yeşil Mutabakat Hareket Planı yayımlandı ve Ticaret Bakanlığı’mız koordinatörlüğünde yürütülüyor. Burada bir başlık yeşil finansman. Hazine ve Maliye Bakanlığımız çerçevesinde de sürdürülebilir tahvil çerçeve dokümanı hazırlıkları da bir adım olarak yer alıyordu. Bu da Kasım 2021’de gerçekleşti. Yeşil tahvil ve sukuk rehberi de gayeler ortasındaydı. Bu da gerçekleşti. Yeşil finansmana yönelik şu anda regülatif manada adımlar atılıyor. 2023 yılı sonuna kadar yeşil taksonometrinin hazırlanması hedefleniyor.”

“ÇELİK, ALÜMİNYUM VE ÇİMENTO BİRİNCİ ETKİLENECEK SEKTÖRLER”

Ticaret Bakanlığı Memleketler arası Muahedeler ve AB Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Bahar Güçlü, hudutta karbon düzenlemesiyle AB’nin karbonu maliyetlemeyi öngördüğünü ve bu sayede yeşil dönüşümü, eser mevzuatlarının birer modülü haline getirmeyi, bu standartları karşılamayan eserlerin de AB piyasasına arzının bile mümkün olmayacağını vurguladı. Güçlü, “AB en büyük ticaret ortağımızken, AB bedel zincirlerine entegre oluşken bunlardan ahenk sağlamamamız mümkün değil” sözlerini kullandı.

Milletlerarası şirketlerin, karbon emisyonlarını azaltmak için taahhütler verdiğini söyleyen Güçlü, hudutta karbon düzenlemesine birinci etapta güç ağır kesimlerin tabi olacağını belirterek, “Çelik, alüminyum, çimento bunlar ortasında. Kimyasallar da öncelikli bölümlerden. Yapı gereçleri, dokumacılık üzere dalları de dönüşüm muhtaçlığı olan bölümler ortasında görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de yeşil finansman eko sisteminin gelişmesi gerektiğini belirten Bahar Güçlü, Türkiye’ye yeşil dönüşüm için sağlanacak 3,1 milyar dolarlık kaynağı da anımsatarak, “Firmalarımızın yol haritalarını belirlemeleri çok değerli. İnovasyona daha fazla vakit ve kaynak ayırmak gerekiyor” diye konuştu.

Konferansın stratejik tahlil ortağı Schnieder Electric. Ana sponsorları; Unilever, Turkcell, EnerjiSA, IC Holding. Altın sponsorları; Shell, Borusan Otomotiv, Ford Otosan, DFDS, Lay’s, Kalkınma Yatırım Bankası. Gümüş sponsorları; Coca-Cola İçecek, Quick Karbon, Kontrolmatik ve Kordsa. Ana medya sponsoru NTV.