Traktör ve hayvanları icrayla elinden alınan çiftçi: Çiftçiler Günü’nde batışımızı kutluyoruz

GÜZEL Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Ankara’nın Haymana ilçesindeki Culuk Mahallesi’nde çiftçilerle bir ortaya geldi. Yokuş’a keder yanan bir çiftçi, Ziraat Bankası tarafından traktörü ve hayvanlarının icra yoluyla elinden alındığını belirtti. Çiftçiler Günü’nünde batışlarını kutladıklarını tabir eden çiftçi, “Biz ne çiftçiler günü kutlayacağız. Biz açlıktan ölüyoruz. Vallahi dün karneyle ekmek aldım, 5 tane veriyor, 10 ekmek vermiyor” siteminde bulundu.

DÜZGÜN Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Ankara’nın Haymana ilçesine bağlı Culuk Mahallesi’nde çiftçilerle bir ortaya gelerek, sıkıntılarını dinledi.

“HİÇBİR ŞEYİMİZ KALMADI”

Culuk Mahallesi’nde 2006 yılında Vilayet Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan ve artık yazgısına terk edilen süt soğutma tankı’nın bulunduğu tesis önünde ÂLÂ Parti’li Yokuş’a kaygı yanan bir çiftçi, Ziraat Bankası tarafından köyde bulunan bütün çiftçilerin traktör ve tarlasının icra ile satıldığını söyledi. Civar köylerde de benzeri durumun yaşandığını söz eden çiftçi, şunları söyledi:

“8 köyde de durum birebir, isterlerse müfettiş getirsinler baksınlar. Biz burada siyaset yapmıyoruz, Allah isteği için doğruyu söylüyoruz.

Biz burada hayvancılık, sütçülük yapıyorduk. Buraya köylüler doluyordu. Burada soğutucu tankı vardı, sütlerimizi buraya döküyorduk, birlik de bunları satıp bizim borçlarımızı ödüyordu.

Birlik battı, birlik batınca biz de battık. Ziraat Bankası bizi icraya verdi, hayvanlarımızı ve traktörlerimizi satışa çıkardı. Bizim şu an hiçbir şeyimiz kalmadı. Birliği yemişler, sıkıntımızı kimseye anlatamadık.

Burada 60-70 kişi vardı artık hepsi battı. Artık bana bir bardak ayran getir derseniz, köyde ayran yok. Bir tek burası değil, Çalış, Culuk, Boyalı, Boyaca’da tıpkı bu halde battı.”

“ÇİFTÇİLER GÜNÜNDE BATIŞIMIZI KUTLUYORUZ”

“Çiftçinin toprağı ve traktörü haczedilmiyor diyenler palavra söylüyor” diyen çiftçi açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“İşte noter tasdikli icra kâğıdı burada. Palavra mıymış gerçek muymuş görsünler burada. Biz ne çiftçiler günü kutlayacağız. Biz açlıktan ölüyoruz. Çiftçiler Günü’nde çiftçinin tarlası, traktörü icrayla satılıyor. Batışımızı kutluyoruz.

Kaygımızı anlatmak için Tarım Bakanlığı’na gittim, ancak ilgilenen olmadı. Kayıtlarım orada kayıtlarım var, gitsin baksınlar. Meclis’e de gittim, kimse sıkıntımızı anlamadı. Karneyle ekmek alıyoruz. Vallahi dün karneyle ekmek aldım, 5 tane veriyor, 10 ekmek vermiyor.”

“İKTİDARIN 20 YILLIK TARIM POLİYTİKASI BİTMİŞ DURUMDA”

Çiftçi ve besicilerin perişan bir durumda olduğunu söyleyen YETERLİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş,

”Böyle giderse Türkiye önümüzdeki yıllarda açlıkla yüz yüze kalacak. Biz bunu her yerde görüyor ve hissediyoruz. Siyasi iktidarın 20 yıllık tarım siyasetleri şu anda bitmiş durumda.

Umut da yok, Zira Türkiye’de nüfusumuz 21 milyon artmış lakin tıpkı periyotta tarım topraklarımız yüzde 18 küçülmüş. Nasıl küçülmüş? Ekilebilir topraklarımıza konut yapmışız.

Lakin tekrar de umutvar olalım, şurada bir yıl sonra erken ya da geç bir seçimde bu millet 20 yıldır bu iktidarı sırtında nasıl taşıdıysa, sırtından atacak. Biraz daha sabır, hoş günler, güneşli günler Türkiye’ye gelecek” diye konuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.