Son dakika: Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinde 8. gün! Putin’le görüşen Macron’dan korkutan açıklama

Tüm dünyanın gözü kulağı Rusya Ukrayna savaşında. Rusya saldırmaya Ukrayna topraklarını korumaya devam ediyor. Çatışmalar devam ederken telefon diplomasisi de hız kazandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron bugün Putin’le telefonda görüştü. Görüşme sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan korkutan bir açıklama geldi. İşte Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın bütün detayları…

19:30

ÇERNİHİV’DE ÖLÜ SAYISI 22’YE YÜKSELDİ

Rusya’nın roket saldırısı düzenlediği Ukrayna’nın Çernihiv kentinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ukrayna Devlet Acil Servisi tarafından yapılan açıklamada, yerel saatler 15.00 sularında başlayan saldırılarda sivil yerleşim yerlerinin harabeye döndüğü ve onlarca sivilin enkaz altında kaldığı belirtildi. Servis, arama-kurtarma çalışmaları sırasında çok sayıda kişinin cansız bedenine ulaşıldığını ve can kaybının 9’dan 22’ye yükseldiğini duyurdu.

19:00

“NÜKLEER SANTRALİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı, Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santralı’nın ele geçirme yolunda çabalarını arttırdığını açıkladı.

18:47

AGİT GÖZLEMCİLERİ RUSYA’DAN TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna’daki savaş noktalarında ihlalleri raporlamak için bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel İzleme Misyonu üyeleri, THY uçağıyla İstanbul’a geldi.

18:30

ZELENSKİY’DEN AÇIKLAMA: BİZ HER ŞEYE HAZIRIZ

Zelenskiy Rus ordusunun kendilerinden 5 kat daha güçlü olduğunu belirterek, “Biz her şeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

18:00

RUSYA-UKRAYNA GÖRÜŞMESİ BAŞLADI

Rusya ile Ukrayna arasında ikinci tur görüşmeleri başladı.

17:46

“UKRAYNA’DA ULUSLARARASI BARIŞ GÜCÜ” MESAJI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, “Ülkemize uluslararası barış güçlerini yerleştirme seçeneğini değerlendiriyoruz” dedi.

17:40

“UKRAYNA’NIN TAMAMINI ELE GEÇİRMEYİ HEDEFLİYOR”

Putin ile telefon görüşmesi yapan Macron’dan kötü bir haber geldi. Yardımcısı Macron’un Ukrayna’da ‘daha kötüsünün geleceğine’ inandığını belirtti. Açıklamada Putin’in Ukrayna’nın tamamını ele geçirmeyi hedeflediği bilgisinin altı çizildi.

17:40

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ: BU SAVAŞ OLMAKTAN ÇIKTI

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, “Malesef bu savaş olmaktan çıktı. Bu Ukrayna halkını yok etme girişimi. Ukrayna silahlı kuvvetleri ve diğer birlikleri düşman saldırılarını durduruyor. Rusya bu savaşı maddi ve manevi kaybettiğini anlayınca daha fazla saldırıya geçti” dedi.

16:57

“HEYET BÖLGEYE ULAŞTI”

Rus basını, Ukrayna heyetinin müzakere görüşmeleri için bölgeye ulaştığını duyurdu.

16:00

PUTİN’DEN MACRON’A YANIT

Kremlin’in açıklamasına göre Putin, Macron’u yabancıların Ukrayna’dan güvenli bir şekilde tahliyesini sağlama çabalarına katılmaya çağırdı ve Kiev yönetimiyle çalışma sözü verdi. Putin’in ayrıca, “Rusya, Ukrayna operasyonundaki amacına her koşulda ulaşacak” mesajını verdiği aktarıldı.

15:38

“RUSYA YAKINDA HARKOV’A SALDIRABİLİR”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Arestoviç, “Rusya yakında Harkov’a saldırabilir. Kenti batıdan ele geçirip taarruzu sürdürmeye çalışıyorlar. Ancak ekipman ve personel kayıpları feci boyutta” dedi.

15:30

UKRAYNA HEYETİ YOLA ÇIKTI

Rusya ile yapılacak 2’nci görüşme için Ukrayna heyetinin yola çıktığı belirtildi.

FM7G31fXsAETAGf

14:40

BOMBARDIMAN ANI KAMERADA

Özellikle ülkenin kuzeyinde Beyaz Rusya sınırına yakın Chernihiv şehrinde saldırılar sabahtan bu yana devam ediyor. Şehrin merkezindeki bir yerleşim bölgesine hava saldırısı yapıldı. Birçok apartman hasar gördü, camları kırıldı. Yakınlarda askeri tesis yoktu. Ancak bölgede hastaneler, birkaç okul ve anaokulu, ve birçok yüksek bina vardı. Rus güçlerinin Chernihiv kentindeki bir binayı vurduğu anlar ise kameralara böyle yakalandı. İşte o görüntüler…

ejyrk

12:56

UKRAYNA: SON 24 SAATTE 34 KİŞİ ÖLDÜ

Ukrayna’ya saldıran Rus güçlerinin yaklaşık 9 bin asker kaybettiği bildirildi. Ukrayna’nın Harkov bölgesinde Rus birliklerinin saldırıları sonucunda ise son 24 saatte 34 kişinin hayatını kaybettiği, 10’u çocuk 285 kişinin ise yaralandığı belirtildi.
Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rus güçlerinin son 8 gündeki kayıplarına ilişkin bilgi paylaşıldı.

Açıklamada, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan yaklaşık 9 bin askerin öldüğü, Ukrayna ordusunun Rusya’ya ait 30 uçak, 31 helikopter, 217 tank, 900 zırhlı araç, 90 top ve 2 hafif sürat teknesini imha ettiği belirtildi.
Rus güçlerinin ayrıca 42 roketatar sistemi, 374 araç, 60 yakıt aracı, 11 hava savunma sistemi ve 3 İHA kaybettiği aktarılan açıklamada, bu rakamlara devam eden çatışmaların bilgilerinin dahil edilmediği kaydedildi.

12:11

RUS DONANMASI KIRIM AÇIKLARINDA

Rus donanmasına ait savaş ve çıkarma gemileri, Kırım açıklarında görüldü.
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında 8. güne girildi. Ukrayna’nın güneyinde bulunan Odessa’ya çıkarma yapmak için gelen Rus donanmasına ait savaş gemileri Kırım açıklarında görüldü. Odessa halkı, 2 gün önce Rus çıkarmasına karşı sahile barikat kurmaya başlamıştı.

12:00

RUS GÜÇLER, YAKIT DEPOLARINI VURDU

Rus ordusu, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeydoğusunda yer alan Çernigiv kentindeki yakıt depolarını vurdu. Ukrayna Acil Durumlar Servisinden yapılan açıklamada, Çernigiv’deki yakıt depolarının vurulması sonrası yangın çıktığı bildirildi. Açıklamada, deponun 5 bin metreküplük dizel yakıt bulunan bölümünün yandığı, yangının söndürülmesi için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Yangının neden olduğu siyah dumanın tüm şehirden görüldüğü kaydedildi.

10:45

RUS ORDUSU OKULU VURDU: 2’Sİ ÇOCUK 8 ÖLÜ

Rusya, Ukrayna’nın Harkov bölgesinde bir okulu vurdu. İzyum kentinde Rusya tarafından düzenlenen hava saldırısında 2’si çocuk 8 sivil hayatını kaybetti. Harkov’da ayrıca saldırıların hedefi olan bir mezarlıkta da hasar meydana geldi.

09:50

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Ukrayna’daki mülteci krizine ilişkin çeşitli kaynaklardan edinilen verileri paylaştı. Buna göre, 24 Şubat-2 Mart arasında yarıdan fazlası Polonya’ya olmak üzere 1 milyonun üzerinde mülteci Ukrayna’dan komşu ülkelere geçti.

09:28

UKRAYNA-RUSYA GÖRÜŞMESİNDEN İLK FOTOĞRAF

Tüm dünyanın merakla beklediği Ukrayna – Rusya görüşmelerinden ilk fotoğraf geldi. İşte görüşmelerin yapılacağı o toplantı odası…

2

09:00

KİEV ISITILAMIYOR!

Hem Kiev hem de Ukrayna’nın tamamı üç farklı alandan sıkıştırılıyor. Batı’ya giden üç noktada da geçişler neredeyse imkansız. Köprülerden iki tanesi imha edildi. Sivil vatandaşların çoğu Kiev’den ayrıldı. Kiev’i ısıtan sıcak su tesisleri de hedef alındı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı; Kiev’in ısıtılamadığını açıkladı. Kuzeyden de 60 km’yi aşan bir konvoy harekete geçti.

08:25

RUS GÜÇLER BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Ukrayna’da her sokak her meydanda savaşın izleri görülürken Rusya ordusuna ait konvoylar Rus güçleri tarafından kontrol altına alınan birçok şehirde görüntülendi.

2

08:02

ÇİN ÇEKİMSER KALDI

Çin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısını kınayan karar tasarısında çekimser kaldı. Çin’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cun, olağanüstü oturumda yaptığı konuşmada, ülkesinin çekimser kalma sebebini açıklarken, karar taslağının, “tüm üyelerle tam olarak danışarak hazırlanmadığını”, “krizin tarihi ve karmaşık boyutlarını göz öne almadığını” ve “güvenliğin bölünmezliği ilkesi ile siyasi çözüm ve diplomatik çabaların artırılmasına vurgu yapmadığını” savundu.

05:31

HAVA SALDIRILARI GECE BOYU SÜRDÜ

Ukrayna’da gece boyunca çok sayıda kentte Rusya’nın hava saldırıları düzenlediği bildirildi. Ukraynalı yetkililer ülkenin güneyindeki liman kenti Herson’un Rus birliklerinin kontrolüne geçtiğini teyit etti. Bölge valisi Gennady Lakhuta Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Rus “işgalcilerin” kentin bütün semtlerine yayıldığını ve “çok tehlikeli” olduklarını belirtti. Başkent Kiev’de de çok sayıda patlama meydana geldiği, kentte gece boyunca siren sesleri duyulduğu bildirildi.

02:27

4 MART’TA RUSYA’DA SIKIYÖNETİM İLAN EDİLECEĞİ İDDİASI

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Rusya’da 4 Mart tarihinde sıkıyönetim ilan edileceğini iddia etti.

02:24

ZELENSKİY: YAKLAŞIK 9 BİN RUS ASKERİ ÖLDÜ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik planlarını bir haftada bozduklarını söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları esnasında Rus askerlerinin moralinin bozulduğunu ifade eden Zelenskiy, “Yıllardır hazırladıkları planları bozduk. Daha fazla işgalci bizden evlerine doğru kaçıyor.” dedi.

Ukraynalıların çıplak elleriyle dışarı çıktığını ve işgalcileri şehirlerden sürdüğünü söyleyen Zelenskiy, “Ukraynalılara içtenlikle hayranım. Onları (Rusları) utanç içinde uzaklaştıracağız. Tıpkı kendi yiyeceklerini bulmaya çalıştıkları zamanki gibi. Bunlar devlet savaşçısı değil. Bunlar kullanılmış kayıp çocuklar.” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA PES ETMEYECEK”

Her işgalcinin Ukraynalılardan sert tepki alacağını bilmesi gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, pes etmeyeceklerini Rusların sonsuza kadar hatırlayacağını dile getirdi.

Zelenskiy, “Bir haftada yaklaşık 9 bin Rus öldürüldü. Mıkolayiv istikametinde 19-20 yaşlarında iki yüzlerce, üç yüzlercesini (Rus askerleri) onlarca helikopterlerle almak zorundalar.” diye konuştu.

Ukraynalılar için bunun “Vatanseverlik Savaşı” olduğunu belirten Zelenskiy şunları kaydetti: “Bunların nasıl başladığını hatırlıyoruz ve işgalciler için nasıl sonlandıklarını biliyoruz. Nereye giderlerse gitsinler, her yerde yok edilecekler. İşgalciler Ukraynalılardan cevabını alacak.”

AA-27099033

02:17

BİR AGİT PERSONELİ HAYATINI KAYBETTİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna Özel Gözlem Misyonunda görevli bir personelinin, Rus ordusunun Ukrayna’nın Harkiv kentine düzenlediği bombardımanda öldüğünü açıkladı.

01:30

ABD’DEN UKRAYNA ORDUSUNA YÜZLERCE STINGER FÜZESİ

ABD’nin Ukrayna’ya 200’ü bu hafta içinde olmak üzere, yüzlerce Stinger hava savunma füzesi sağladığı bildirildi. Amerikan medyasına konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı kongre kaynakları, ABD yönetiminin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine askeri yardım olarak yüzlerce Stinger hava savunma füzesi sağladığını ifade etti. Kaynaklar, sadece 200 adet Stinger füzesinin bu hafta içinde teslim edildiğini belirtti.

00:36

“YAPTIRIMLAR S-400 TEDARİKİMİZE ENGEL DEĞİL”

Rusya’nın Hindistan’da göreve başlayacak büyükelçisi Denis Alipov, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların, Hindistan’a S-400 arzı sağlamaya yönelik bir engel oluşturmayacağını söyledi.

00:24

ABD’DEN RUSYA KARARI

ABD Temsilciler Meclisi, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı Rusya’yı kınayan ve Ukrayna’yı destekleyen karar tasarını onayladı.

23:23

PENTAGON DUYURDU! TATBİKAT ERTELENDİ

Pentagon, Rusya’nın nükleer kuvvetleri teyakkuza geçirdiği açıklaması üzerine yanlış anlaşılmaması için Minuteman III balistik füze tatbikatını ertelediklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Putin’in hafta sonu Rus nükleer kuvvetlerine özel bir alarm verdiğini hatırlatarak ABD’nin bunu “tehlikeli ve sorumsuz” olarak gördüğünü belirtti.

“BU KARARI KOLAY ALMADIK”

Kirby, şunları söyledi:

“Bu tür kışkırtıcı söylemler ve en önemli silahlarımızı kapsayan nükleer konuşlanmada yapılacak olası değişiklikler kabul edilemez. ABD benzer bir adım atmadı. Bu nedenle, yanlış anlaşılabilecek herhangi bir eylemde bulunmaya niyetimiz olmadığını göstermek üzere Savunma Bakanı, Minuteman III kıtalararası balistik füze denememizin bu hafta ertelenmesi talimatını verdi, biz bu kararı kolay almadık; sorumlu bir nükleer güç olduğumuzu göstermek için aldık.”

ABD’nin nükleer silah kapasitesine güvendiğini anlatan Kirby, “Bu, hazırlığımızda geriye doğru bir adım değildir ve güvenilir bir nükleer kapasite sağlamak için diğer rutin faaliyetleri zorunlu olarak iptal edeceğimiz anlamına da gelmez.” diye konuştu.

22:30

“ISINMA PROBLEMİ YAŞANABİLİR”

Ukraynalı yetkili, tren istasyonunun yakınında roket patlaması sonrasında Kiev’in bazı kısımlarının ısınma problemi yaşayabileceğini söyledi.

22.08

MACRON: RUS GÜÇLERİ BOMBALIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Rus güçleri Kiev’i bombalıyor” açıklamasında bulundu. Öte yandan Macron, “Rusya ile savaşta değiliz” dedi. Öte yandan Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları karşısında Avrupa’nın son haftalarda birleştiğini açıkladı.

22:00

UKRAYNA’DAN RUSYA İLE YAPILACAK GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, Rusya’yla görüşecek heyetin görüşmeler için ayrıldığını belirtti.

21:57

DÖRT RUS SAVAŞ JETİ İSVEÇ HAVA SAHASINI İHLAL ETTİ

İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı Carl Johan Edström, yaptığı yazılı açıklamada, 4 Rus savaş uçağının Gotland Adası üzerinde İsveç hava sahasını ihlal ettiğini, İsveç’in, Jas 39 Gripen tipi savaş uçaklarıyla onlara cevap verdiğini belirtti. Edström, Rus uçaklarının kısa süre sonra normal rotasına döndüğünü ve hava ihlalinin fotoğraflarla belgelendiğini ifade etti. Mevcut durum çerçevesinde olayı ciddiye aldıklarını aktaran Edström, Rusya’nın amatörce yapılan sorumsuz bir eylem gerçekleştirdiğini vurguladı.

21:43

ABD’DEN RUSYA VE BELARUS’A YENİ SAVUNMA YAPTIRIMLARI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada açıklamada, “Toplamda 22 Rus savunma şirketi yaptırım listesine alınacaktır. Bu şirketler arasında Rus ordusu için muharebe uçakları, zırhlı muharebe araçları, elektronik savaş sistemleri, füzeler ve insansız hava araçları yapan firmalar da var.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, yeni yaptırımlar kapsamında Rusya ve Belarus ordusuna destek veren şirketlerin de hedef alındığı, ABD Ticaret Bakanlığının yaptırım listesine Rus ve Belarus güvenlik servislerine, ordularına ve savunma sektörlerine destek veren şirketlerin alınacağı aktarıldı. ABD hava sahasının Rus yolcu ve kargo uçaklarına kapatılacağı belirtildi.

21:30

SİRENLERİN ARDINDAN PATLAMA SESİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sirenlerin çalmasının ardından büyük bir patlama sesi duyuldu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Kiev Demiryolu İstasyonu yakınında güçlü bir patlama olduğunu söyledi. Tren istasyonu civarının füzeyle vurulduğu öğrenildi. Binlerce kişinin savaştan kaçmak için kullandığı Güney Tren İstasyonu, Bağımsızlık Meydanı’na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

20:43

UKRAYNA: 7 BİNDEN FAZLA RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı: Bugüne kadar 7 binden fazla Rus askeri öldürüldü. Yüzlerce Rus askeri esir alındı.

20:30

ALMANYA’DAN UKRAYNA’YA SİLAH YARDIMI

Almanya’nın, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini desteklemek için gönderdiği silahların Ukrayna’ya teslim edildiği bildirildi. Alman hükümet yetkilileri, 26 Şubat’ta Ukrayna’ya 1000 tanksavar ve 500 Stringer füzesi göndermeyi kararlaştırmıştı.

20:21

MALTA RUSYA VE BELARUS VATANDAŞLARININ YATIRIM KARŞILIĞINDA İKAMET VE VATANDAŞLIK PROGRAMINI ASKIYA ALDI

Malta, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla yaşanan son gelişmeler doğrultusunda Rusya ve Belarus vatandaşlarının, yatırım karşılığında ikamet ve vatandaşlık programını askıya aldığını bildirdi.

20:00

BM’DEN RUSYA’YA KINAMA

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 7’inci gününde devam ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Rusya’yı kınadı. BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını kınayan karar tasarısı 5’e karşı 141 oyla kabul edilirken, 35 ülke ise çekimser kaldı. Rusya, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve Eritre tasarıya “hayır” oyu verdi. Oylamanın sonucu Genel Kurul’da ayakta alkışlandı.

AW557657_03

19:53

RUSYA: 498 RUS ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna’da 498 Rus askeri öldürüldü, 1.597 Rus askeri de yaralandı. 1.533 hedef vuruldu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ