SocGen’den korkutan dolar varsayımı

TL’de her geçen gün kıymet kaybı yaşanırken iktisat idaresinin aldığı tedbirlere karşın dolar/TL kurunda yükseliş sürüyor. An prestijiyle dolar 17,50 civarında süreç görüyor. Fransız Société Générale (SocGen), sene sonunda dolar kurunun 22’ye yükseleceği varsayımında bulundu.

“GELİŞEN ÜLKE PARA ÜNİTELERİNİ DAHA FAZLA SORUN BEKLİYOR”

Phoenix Kalen liderliğindeki banka stratejistleri tarafından hazırlanan bilgi notunda, “Kısa vadede gelişen ülke para ünitelerini daha fazla sorun bekliyor” tabirlerine yer verilirken düşen ABD büyüme beklentileri ve zayıflayan Çin ekonomik datalarının yakında gelişen ülkelerin büyüme beklentilerine olumsuz yansıyacağı vurgulandı.

Banka Çin iktisadının toparlanmada zorluk yaşamasıyla birlikte emtia fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini ve emtia ithalatçısı ülkelerin, ihracatçı ülkelerden daha âlâ bir performans sergileyebileceğini kaydetti.

SocGen ekonomistleri, Latin Amerika ülkeleri para ünitelerinin baskı altında kalmaya devam edeceğini belirtirken Çin’de para ünitesine yapılan müdahalenin son periyotta yaşanan kayıpların bir kısmını bilakis çevirdiğini ancak düşüş eğilimini aksine çeviremeyeceği öngördü.