Sarımsağı Bu türlü Saklarsanız Çok Daha Taze Kalır! İşte Sarımsağı Saklamanın En Âlâ Yolu

Sarımsağı çok seviyorsanız ampulün tamamını acilen kullanırsınız. Lakin bu türlü bir hayranı değilseniz yahut büyük bir paket sarımsak satın aldıysanız, sarımsağı taze tutmak daha güç olabilir. Bütün bir sarımsak ampulünü buzdolabının dışında saklayabilirsiniz, fakat bunu yaparsanız ampul muhtemelen filizlenmeye başlayacaktır. Sarımsak hala yenilebilir olacak, lakin daha az beğenilen bir tada sahip olacaktır. Pekala sarımsağı saklamak için en hakikat yol nedir? İşte ayrıntılar.

SARIMSAK İÇİN HAKİKAT SICAKLIK

Sarımsakları saklarken 15 ila 18 derecelik bir sıcaklık ülküdür. Oda sıcaklığı çoklukla bundan daha yüksek olduğundan, sarımsağınız için âlâ bir yer bulmanız gerekir. Örneğin, yere yakın bir saklama yeri, mutfak dolabınızdaki üst raflardan daha soğuktur ve bu nedenle daha yeterli bir seçenektir. Ayrıyeten sarımsak ampulünü su ısıtıcısı, fırın, ocak yahut başka sıcak aygıtların yanına koymayın. Ayrıyeten, parlak güneş ışığının düşmediği bir nokta seçin. Sarımsak gölgede olmayı tercih eder.

DEPOLAMA İÇİN HAVALANDIRMA

Sarımsak soğanları ekseriyetle bir ağda satılır ve bunun âlâ bir nedeni vardır. Bitkinin ampullerinin raf ömrünü uzun müddet koruyabilmesi için havalandırmaya gereksinimi vardır. Bu nedenle sarımsağı kilerde, torbada yahut hava geçirmez bir saklama kutusunda saklamak yerine meskende saklamak en uygunudur.

SOYULMUŞ SARIMSAK KARANFİLLERİNİ SAKLAYIN

Yanlışlıkla gereksiniminiz olandan daha fazla karanfil mi soydunuz? Soyulmuş (ve hatta dilimlenmiş) sarımsak da bir müddet saklanabilir. Karanfilleri hava geçirmez bir saklama kabına koyun (evet, soyulmuşlarsa yapabilirsiniz). Bir cam kap, plastik bir kaptan daha yeterlidir zira plastik, güçlü sarımsak kokusunu emer. Buzdolabınızdaki her şeyin kokulu sarımsak üzere kokmasını önlemek için kap sıkıca kapatılmalıdır. Soyulmuş yahut dilimlenmiş sarımsağı buzdolabında iki güne kadar saklayabilirsiniz.