Rusya ve Ukrayna’ya drone ambargosu!

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedoro, DJI şirketine Rusya’da ürün satışı yapmaması çağrısında bulundu. Bakan Federo, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda Rusya’nın füzelerine DJI’nin drone’larının yol gösterdiğini ve bu yüzden sivillerin öldüğünü belirtti.

Çin merkezli bir insansız hava aracı üreticisi olan DJI, bu gelişmeler üzerine ürünlerinin savaşta kullanılmasını kınayan bir açıklama yayınladı. Ürünlerini askeri kullanım için pazarlamadığını veya satmadığını açıklayan firma, bir adım daha öteye giderek Ukrayna ve Rusya’ya drone satışlarını durdurduğunu açıkladı.

DJI, Rusya-Ukrayna savaşına dahil oldukları iddiasını yalanladı!

DJI, Rusya ve Ukrayna’daki tüm ticari faaliyetlerini durdurdu!

DJI, mevcut durumda hem Rusya hem de Ukrayna’daki satışları ve tüm ticari faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından çoğu Çinli firma Rusya’daki faaliyetlerine devam etme kararı almıştı. DJI aldığı bu karar ile birlikte Rusya’ya satışlarını durduran ilk büyük Çinli firma oldu.

In 21 days of the war, russian troops has already killed 100 Ukrainian children. they are using DJI products in order to navigate their missile. @DJIGlobal are you sure you want to be a partner in these murders? Block your products that are helping russia to kill the Ukrainians! pic.twitter.com/4HJcTXFxoY

— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 16, 2022

DJI sözcüsü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

DJI, dronlarımızın insanlara zarar vermek amacıyla kullanılmasından nefret ediyor ve dronlarımızın savaşta kullanılmamasını sağlamak için bu ülkelerdeki satışları geçici olarak askıya alıyoruz

Buna ek olarak MediaMarkt da, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri faaliyetler için ürün ve veri kullandığına dair suçlamalar üzerine Avrupa çapında DJI’nin ürünlerini raflarından kaldırmış durumda. DJI, Rus ordusunu aktif olarak desteklediğini reddederken, suçlamaları ise “tamamen yanlış” olarak nitelendirdi.

http://beynelmilel.net/wp-content/uploads/2022/04/rusya-ve-ukrayna-ya-drone-ambargosu-626907092d745.png

Peki siz DJI’nın Rusya ve Ukrayna‘da drone satışı ve diğer tüm ticari faaliyetlerini durdurma kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.