Pazartesi günü okullar açılıyor (İstanbul’da 12 Eylül’de toplu taşıma araçları fiyatsız mi?)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, İstanbul Valiliği uyumunda Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, Vilayet Jandarma Komutanlığı, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ile yaptıkları toplantılarda aldıkları tedbirleri anlattı.

12 EYLÜL’DE TOPLU TAŞIMA FİYATSIZ Mİ?

Yenikapı Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezinde düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Çağlar, okulların açılacağı birinci gün olan 12 Eylül’de 06.00-14.00 saatleri ortasında toplu ulaşım araçlarının fiyatsız hizmet vereceğini söyledi.

Okulların açıldığı gün olan 12 Eylül Pazartesi günü Metro İstanbul fiyatsız olacak.

İstanbul’da 2 milyon 934 bin 155 öğrenci ile 163 bin 784 öğretmenin 6 bin 840 okulda yeni eğitim-öğretim yılına başlayacağını belirten Çağlar, 16 bin okul servisinin yollarda olacağını ve 300 bin öğrencinin bu servislerden yararlanacağını lisana getirdi.

“KORSAN SERVİS ARAÇLARINA MÜSAADE VERİLMEYECEK”

Korsan servis araçlarına müsaade verilmeyeceğini söz eden Çağlar, grupların servis araçlarına yönelik kontroller yürüteceğini kaydetti.

Servislerin İSPARK’lardan fiyatsız, otomobilli vapurlardan öncelikli olarak faydalanacağını aktaran Çağlar, okulların açıldığı gün Metro İstanbul ve İETT’nin 2 bin 248 ek sefer yaparak yaklaşık 500 bin ek yolcu taşıyacağı bilgisini paylaştı.

Okulların açıldığı gün olan 12 Eylül Pazartesi günü Marmaray fiyatsız olacak.

İstanbulluları bilhassa 12 Eylül Pazartesi günü toplu ulaşım araçlarını kullanmaya davet eden Çağlar, trafiğin ağır olduğu noktalarda grupların görevlendirileceğini ve trafiği tıkayan araçların çekileceğini vurguladı.

Sinyal direklerine bir hafta boyunca “Ben hassas sürücüyüm” levhası asılacağını belirten Çağlar, 2 bin 850 hemzemin okul geçidinde bin 115 adet “Önce Yaya” sembolü uygulaması yapıldığını tabir etti.