New York Temyiz Mahkemesi’nden Trump’a şok: İtirazı reddedildi

Mahkeme, eski ABD Lideri Donald Trump’ın New York’ta mahkeme celbini karşılıksız bırakmasıyla ilgili kararını açıkladı.

New York Yüksek Mahkemesi Temyiz Şurası, Trump’ın mahkeme celbinin siyasi hedefli bir soruşturmanın kesimi olduğu tarafındaki savlarını oy birliğiyle reddederken, şahsen mahkemeye gelip iş uygulamalarına ait soruşturmada tanıklık yapması gerektiğini belirtti.

Mahkeme tarafından internet sitesinden yapılan 4 sayfalık yazılı açıklamada, Trump’ın mahkemeye çağrılma kararı, “Mahkeme celbi kararı alınmadan evvel değerli ölçüde ispat gözden geçirildi.” tabiriyle gerekçelendirildi.

“Trump Organization” isimli şirketteki dolandırıcılık argümanları hakkında sivil bir soruşturma yürüten New York Başsavcısı Letitia James, karar sonrası “Mahkemeler bir defa daha Donald Trump’ın mali ilgilerine ait yasal soruşturmamıza uyması gerektiğine karar verdi. Bu davanın gerçeklerini takip etmeye devam edeceğiz ve kimsenin kanundan kaçmasına müsaade vermeyeceğiz.” sözünü kullandı.

Kelam konusu davayla ilgili mahkemenin istediği evrakları teslim etmeyen Trump, sivil itaatsizlik ve mahkeme buyruğuna uymadığı teziyle günlük 10 bin dolar cezaya çarptırılmıştı.

Trump’ın bu kararı temyize taşıması üzerine New York yargıçlarından Arthur Engoron, “belirli şartların karşılandığı gerekçesiyle” para cezasını durdurmuştu.

KAYNAK: AA