Murat Kurum: Kastamonu’da afetin yaraları sarıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2021 yılında Kastamonu’da meydana gelen büyük sel felaketinde mağduriyet yaşayan vatandaşlar için Bozkurt ve Abana ilçelerinde başka farklı düzenlenen kura çekilişi merasimlerine görüntü konferans sistemiyle katılarak güzel olsun bildirilerini iletti.

Bakan Kurum, Henüz bir yıl bile dolmadan 220 gün üzere çok kısa bir müddette Bozkurt ilçemizde 2 fabrika ile 52 iş yeri, Abana ilçemizde ise 40 iş yeri olmak üzere toplamda 2 fabrika,92 iş yerimizi hamdolsun tamamladık. Artık sıra bu sanayi sitelerimizin kura çekiminde ve tesliminde. İnşallah iş yerlerimiz, ilçelerin iktisadına can suyu olacak. dedi.

“Kastamonu’muz için güzel olsun”

Bozkurt ve Abana küçük sanayi sitelerini kelam verdikleri üzere en kısa müddette yenilediklerini belirten Bakan Kurum, Bugün geçtiğimiz yıl selde hasar gören Kastamonu, Bozkurt ve Abana küçük sanayi sitelerimizin kura çekim merasimlerini gerçekleştiriyoruz. Bereketli rızık kapısı olacak dükkânlarımız, yeşil alanlarımız, toplumsal donatılarımız, Kastamonu’muz için Bozkurt’umuz için Abana’mız için iyi uğurlu olsun.dedi.

“Toplamda 2 fabrika,92 iş yerimizi tamamladık”

Konutların etaplar halinde teslim edileceğini belirten Bakan Kurum, Konutlarımızı etaplar halinde siz bedelli kardeşlerimize teslim etmeye hızla devam ediyoruz. Abana ve Bozkurt’ta meydana gelen selde dükkânlarımız, iş yerlerimiz ve sanayi alanlarımız büyük ziyan görmüştü. Bozkurt ve Abana ilçelerimizde küçük sanayi inşaatları ile alt yapı ve etraf düzenlemesi projelerimizi 1 Ekim 2021 de başlattık. Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz eliyle yer tesliminin birinci anından itibaren büyük ve hummalı bir çalışma gerçekleştirdik. Şimdi bir yıl bile dolmadan 220 gün üzere çok kısa bir müddette Bozkurt ilçemizde 2 fabrika ile 52 iş yeri, Abana ilçemizde ise 40 iş yeri olmak üzere toplamda 2 fabrika,92 iş yerimizi hamdolsun tamamladık. Artık sıra bu sanayi sitelerimizin kura çekiminde ve tesliminde. tabirlerine yer verdi.

“İş yerlerimiz, ilçelerin iktisadına can suyu olacak”

İş yerlerinin, ilçelerin iktisadına can suyu olacağını vurgulayan Bakan Kurum, Bölgenin çağdaş tesisleri olarak, kentlerimize güç katacaktır. Bir ustamız, bir personel kardeşimiz bu yeni dükkânlarına gittiklerinde, bir kardeşimiz aracını tamire getirdiğinde bu alandaki mescitte, parklarda, yeşil alanlarda, yürüyüş yollarında daha hoş bir ortamda vakit geçirebilecek. İnşallah birazdan dükkânlarımızın kuraları çekilecek. Bizde en kısa vakitte oraya gelerek yeni dükkânlarda sizlerin konuğu olacağız, çayınızı içeceğiz, sohbet edeceğiz.dedi.

“Kastamonu’muzun her bir gereksinimine milletimizin talebi doğrultusunda karşılık vereceğiz”

Geçen yıl Ağustos ayında Kastamonu ve Bozkurt’ta sel felaketi nedeniyle büyük acılar yaşandığını hatırlatan Bakan Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:
Sel felaketinde vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim ülkemizi, milletimizi böylesi afetlerden koruma eylesin. Devlet ve millet olarak el ele verdik. Kısa müddette yaralarımızı sarmak için daima birlikte seferberlik ruhuyla çalıştık. Tüm grubumuzla birlikte sel bölgesinde sizlerle beraberdik. Kastamonu’nun afetlerden etkilenmesini önleyecek bir yenileme çalışmasını sizlerle istişare ederek hazırladık ve inşa sürecimizi süratlice başlattık. Kastamonu’muzun alt yapısından üst yapısına, kentsel dönüşümünden toplumsal donatılarına, yeşil alanlarından istihdamına kadar her bir gereksinimini milletimizin talebi doğrultusunda yanıt vereceğiz.

“Gelişmeleri yakından takip ediyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, Kastamonu ve bölgesindeki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerine dikkati çeken Bakan Kurum, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her daim sizlerin yanında olacağız. Ben sanayi sitemizin, iş yerlerimizin Bozkurt’a, Abana’ya, Kastamonu’ya hak sahibi esnaf kardeşlerimize ve ailelerine bereketli yararlar sağlamasını temenni ediyorum. Emeği geçen TOKİ’mize, Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüze, tüm mesai arkadaşlarımıza, mimar, mühendis ve personel kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. dedi.