Meskende bakım maaşları yattı mı? 6 Ağustos 2022 Cumartesi meskende bakım yardımı yatan vilayetler listesi ve yardım parası sorgulama

İllere nazaran yatırıldığı bilinen konutta bakım maaşlarının yatıp yatmadığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Pekala Ağustos ayı meskende bakım maaşları hesaplara geçmeye başladı mı? Ağustos ayı konutta bakım maaşları ne vakit yatacak? Meskende bakım maaşı almanın kaideleri nedir? Konutta bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır? Ağustos ayı konutta bakım maaşları ile ilgili tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Ağustos ayı konutta bakım maaşları ne vakit yatıyor

Evde bakım maaşlarının kentlere nazaran yatırıldığı ve Ağustos ayı ödemeleri için şimdi net bir tarihi olmadığı biliniyor. Ağustos ayı meskende bakım maaşlarının ne vakit yatırılacağı ile ilgili şimdi Bakanlık tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan meskende bakım maaşlarının her ay 15-31 günleri ortasında yattığı biliniyor. Konutta bakım maaşlarının bu ay hangi tarihte yatırılacağı ile ilgili net bir tarih yok. Meskende bakım maaşı alan vatandaşlar e-Devlet’e giriş yaparak maaşlarının yatıp yatmadığını sorgulayabilir. E-Devlet üzerinden kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “Engelli Meskende Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak açılan sayfada maaşın yatıp yatmadığı ile ilgili ayrıntılar bulunabiliyor.

6 Ağustos konutta bakım maaşı yatan iller

Evde bakım maaşlarının her ayın 15-31 tarihleri ortasında vilayetlere nazaran hesaplara yattığı biliniyor. Ağustos ayı meskende bakım maaşlarının yattığı kentler şimdi açıklanmadı. Meskende bakım maaşı alan vatandaşlar e-Devlet üzerinden kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak maaşlarının yatıp yatmadığını sorgulayabiliyor.

Evde bakım maaşı sorgulama

Evde bakım maaşlarının sorgulama süreçleri SMS yolu ile de yapılabiliyor. Şayet meskende bakım maaşınızı Ziraat Bankası aracılığıyla temin ediyorsanız BAKIYE yazıp, 4747 numarasına ileti atarak maaşın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Meskende bakım maaşı yanında Bakanlık tarafından yaşlılık maaşı verildiği de biliniyor, yaşlılık maaşı halk içinde 65 yaş maaşı olarak biliniyor.

Evde bakım maaşı şartları

Evde bakım maaşı alabilmek için konutta bakılan kişinin yüzde 50 pürüzü yani ağır engelli olması gerekiyor. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vilayet müdürlükleri gerekli sorgulamaları yaptıktan sonra bu durumu tespit ediyor ve sıhhat konseyinden alınan rapor içinde ağır engelli kısmının yazması gerekiyor. Şayet mahzuru olan kişinin mahzuru yüzde 50 atında tespit edilirse meskende bakım maaşı alınmıyor. Meskende bakım maaşı verilirken mesken içindeki kişi başına düşen gelirin aylık minimum fiyatın net fiyatından üçte iki kadar az olması gerekiyor. Meskende bakım maaşı ile ilgili yapılan son değişikliklerde ise üvey akraba olup meskende bakım sağlayan bireyler de konutta bakım maaşı alabiliyorlar. Bu değişiklikle birlikte şayet kişi 18 yaşından küçükse mani oranına bakılmadan sıhhat raporunda özel şart yahut çok özel şart gerektirir cümlesi yer alıyorsa da konutta bakım maaşı alınabiliyor. 18 yaşından büyük olan şahısların sıhhat raporunda ise tam bağımlı sözünün yer alması gerekiyor.