Malezya ile petrol aramada iş birliği

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kabine sonrası güç gündemine ait kıymetli açıklamalarda bulundu. Ağustos ayının son günlerinde ağır bir güç diplomasisi yaptıklarını belirten Dönmez, doğal gaz tedariki konusunda “Katar ve Umman bizim dost ve kardeş ülkelerimiz. Görüşmeler devam ediyor. İnşallah olumlu bir sonuç alırız” diye konuştu.

Endonezya’da G20 Güç Bakanları Toplantısı’na katıldığını, Malezya’da ise Petronas Lideri Mohd Bakke Saleh ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Dönmez, temaslarına ait şu bilgileri verdi: “Bu görüşme nitekim çok kıymetliydi. İki ülke ortasında iş birliğini artırma istikametinde ortak kararlar aldık. Cumhurbaşkanımız da açıklamıştı. Kardeş ülke Malezya ile petrol faz gaz aramaları başta olmak üzere güç alanında iş birliğimizi daha güçlü bir formda ortaya koyacağız.”

Fatih Dönmez

AKKUYU İÇİN “GECİKMEYE TAHAMMÜL YOK” MESAJI

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşasında misyon alan şirketlerin uyuşmazlığıyla son durumu da pahalandıran Dönmez, “Akkuyu ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Hem Rusya hem de Türkiye tarafından bu işi koordine etmek üzere bir heyet oluşturduk. Birinci görüşmelerini yaptılar, artık ikinci görüşmelerini yapacaklar. Cumhurbaşkanımız da süreci yakından takip ediyor. Şimdi bir uzlaşma yok fakat biz her iki tarafa da daha yapan, daha sağduyulu davranmaları gerektiğini ve proje takviminin gecikmeye tahammülünün olmadığını da hatırlattık” tabirlerini kullandı.

SÜBVANSİYONU KATLANABİLİR

Doğal gaz ve elektrikte vatandaşa takviyenin sürdüğüne dikkat çeken Dönmez, “Şu anda hükümetimiz doğal gazda yüzde 80, elektrikte ise birinci kademede yüzde 50 sübvansiyon yapıyor. Yılın başında ne ise tıpkı biçimde devam ediyor. Geçen yıl 100 milyar lira civarında bir sübvansiyon bedeli ortaya çıkmıştı. Bu sene bu sayı neredeyse ikiye katlanabilir” dedi.