Macron’dan BAE’ye taziye ziyareti

BAE’nin yeni Devlet Lideri olarak seçilen Pir Muhammed bin Zayed Al-Nahyan, bugün ülkeyi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir ortaya geldi.

Macron dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pir Halife’nin barış, açıklık ve diyalog kıymetleri nedeniyle herkes tarafından hürmet gördüğünü belirterek, ülkenin yeni Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayed Al-Nahyan ve BAE halkına tam dayanak kelamı verdi.

Pir Halife’nin vefatının akabinde başsağlığı dilemek için Abu Dabi’ye giden dünya önderleri ortasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog yer alıyor.

Ürdün Hükümdarı, Umman Sultanı, Tunus, Mısır ve Irak Cumhurbaşkanları başta olmak üzere çok sayıda dünya başkanı başsağlığı dileklerinde bulundu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile telefonda görüşerek, Federal Yüksek Kurulu tarafından BAE Devlet Lideri olarak seçimesi nedeniyle kendisini tebrik etti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, BAE’nin yeni Devlet Başkanı’nın vizyoner liderliğine övgüde bulundu.