Kremlin Sözcüsü Peskov, istifa eden Rus diplomata ait konuştu

Rusya’nın Ukrayna’ya ataklarının akabinde birçok Rus diplomat savaşa karşı olduklarını göstermek için vazifelerinden istifa ederken, Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde çalışan Boris Bondarev’de istifa ettiğini açıkladı.

İstifanın akabinde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan açıklama geldi.

Bondarev’in aldığı tutumdan sonra vazifeden alındığını hatırlatan Peskov, “Bay Bondarev, artık yanımızda değil karşımızda” dedi.

Rus devlet adamlarının Ukrayna’nın doğusundaki Donbass Bölgesi’ni ziyaret edip etmeyeceğine ait de konuşan Peskov, “Donbass’ı herkes farklı planlar dahilinde ziyaret edebilir lakin bu maksada ve gereksinime nazaran olmalı. Bunlar boş ziyaretler olmamalı” tabirlerini kullandı.

Kremlin, Kuril Adaları’na Rusça isim verme fikrini destekledi

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Lideri Dmitriy Rogozin’in, Japonya ile tartışmalı Kuril Adaları’na Rusça isim verme teklifini kıymetlendiren Peskov, “Tabii ki yerelde bu üzere bir teşebbüs memnuniyetle karşılanır” diyerek öneriyi destekledi.

İHA’nın aktardığına nazaran Güney Osetya’da, Rusya’ya iştirak için teşebbüste bulunulan halk referandumuyla ilgili kendi gayretlerinin bulunmadığından da bahseden Peskov, “Anladığımıza nazaran referandum Güney Osetya’nın Rusya ile birleşmesine yönelik türel gayeyle gerçekleşiyor. Rus tarafı bu bahiste bir adım atmadı yahut planlamadı” biçiminde konuştu.