Konut kredilerinde artık güç sınıfına bakılacak

Konut alımında ve konut teminatlı kredilerde kullandırılabilecek azami kredi fiyatlarında artık güç sınıfına bakılacak.

Konuya ait değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararı çerçevesinde tüketicilere, konut edinmeleri hedefiyle kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi meblağının teminat olarak alınan konutun kıymetine oranının belirlenmesine binaların güç sınıfı kriterine nazaran bir düzenleme getirildi. Kıymeti 500 bin TL üstünde, güç sınıfı A olan 2. el konutlarda daha yüksek oranda kredi çekilebilirken, B sınıfı ve öteki sınıfta olanlarda daha az kredi çekilebilecek” diye konuştu.

Özelmacıklı, “İkinci el konutlarda bedeli 500 bin TL’nin altında olan konutlar için güç sınıfına bakılmadan kıymetin yüzde 90’ı kadar kredi kullanılabilecek. Konut paha aralığı 500 bin TL ile 2 milyon TL ortasında olan konutlar için ise A sınıfında bedelin yüzde 70’i, B sınıfında bedelin yüzde 65’i öbür sınıflarda ise pahanın yüzde 60’ı kadar kredi kullanılabilecek. Konut kıymeti 2 milyon TL ile 5 milyon TL ortasında olan konutlar için ise A sınıfında pahanın yüzde 50’si, B sınıfında pahanın yüzde 45’i başka sınıflarda ise kıymetin yüzde 40’ına kadar kredi kullanımı sonlandırılmış olacak. Konut bedeli 5 milyon TL ile 10 milyon TL ortasında olan konutlar için ise A sınıfında azami 2,5 milyon TL, B sınıfında azami 2,25 milyon TL ve başka sınıflarda azami 2 milyon TL kredi kullanılabilecek” tabirlerini kullandı.

Enerji kimlik evrakı alan bina sayısı

Şimdiye kadar güç kimlik evrakı alan bina sayısının 1 milyon 355 bin 449 olduğunu hatırlatan Özelmacıklı, “Hatta bunların büyük kısmı esasen 2011 sonrası yapılan binalar. Bu oran hala düşük düzeyde. Satışa husus olacak bina için daha evvel güç kimlik dokümanı alındı ise bunu Binalarda Güç Performansı Uygulaması sayfası olan beptr.csb.gov.tr adresinden yahut E-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabiliyoruz” dedi.

“2011 yılı öncesi binalarda zorunlu”

Yapı ruhsatı 1 Ocak 2011 ve sonrası olan yeni binalarda ilgili dokümanın; yapı kullanma müsaade dokümanı etabında ilgili idarece talep edildiğini belirten Özelmacıklı, “2011 yılından evvel ruhsatlandırılan binalarda ilgili dokümanın alınması gerekiyor. 2017 yılında 35 yetkili kuruluş varken artık ülke genelinde 7 bin 500 üzerinde doküman vermeye yetkili firma yer alıyor. Evraklar bakanlığın geliştirdiği BEP-TR yazılımı üzerinden yetkili uzmanlar tarafından düzenleniyor. Ayrıyeten 1 Kasım 2017’den sonra düzenlenen güç kimlik evrakları, e-Devlet üzerinden de görülebiliyor. Güç Kimlik Dokümanı düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl müddet ile geçerli” formunda konuştu.

Enerji kimlik dokümanı nedir?

Özelmacıklı, “5627 sayılı Güç Verimliliği Kanunu ve buna bağlı çıkartılan Binalarda Güç Performansı Yönetmeliği’ne nazaran, binanın güç muhtaçlığı ve güç tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma yahut soğutma sistemlerinin randımanı ile ilgili bilgileri içeriyor. Beyaz eşyalardaki güç performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli kabul ediliyor. A sınıfı en verimli, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren evraka ise Güç Kimlik Evrakı deniliyor. Yeni yapılacak ya da inşa edilen binaların güç kimlik evrakı sınıfının ise en düşük C olacak halde tasarlanıp inşa edilmesi gerekiyor. C sınıfından daha düşük düzeyde olan binalara, kanunen iskan ruhsatı verilmiyor” dedi.