Konak Belediyesi Roman Müzesi kuruyor

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, lokal idare ve Roman sivil toplum kuruluşları ortasında Türkiye’de bir birinci olarak bu yılın başında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde roman dernekleri temsilcileriyle bir ortaya geldi. Belediyenin Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Müdürlüğü’ne konut sahipliği yapan Halil Rıfat Paşa Köşkü’nde düzenlenen toplantıya Lider Batur’la birlikte Evlatlarımızı Berbat Alışkanlıklardan Müdafaa Derneği Lideri ve Konak Belediye Meclisi Üyesi Ali Yangir, Konak Ulubatlılar Eğitim Kültür Yardımlaşma Dayanışma ve Spor Derneği Lideri Engin Demirkol ve Konak Toplumsal Hizmetler Dayanışma Derneği Lideri Süleyman Çatalbaş katıldı. İşbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen toplantıda Ar-Ge Müdürü Turan Ateş, Konak Belediyesi’nce Roman vatandaşlara yönelik bugüne dek yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Konak Belediyesi’nin Roman nüfusunun ağır olduğu mahallelerde hizmete açtığı Roman Kültür Merkezi, Gençlik Dayanak Merkezi, Minikler Konağı ile birlikte AB projeleri Romacted programı, iş garantili meslek kursları üzere çalışmaların tek tek ele alındığı toplantıda Lider Batur bir de müze muştusu verdi. Konak Belediyesi ve Roman Derneklerinin birlikte hayata geçireceği, Roman kültürünü tanıtacak, geçmişten günümüze getirdikleri pahaları yaşatacak ve dünyada da bir birinci olacak Roman Müzesinin kente kazandırılması kararlaştırıldı.

BATUR: BİZİM ÂLÂ NİYETİMİZDEN HİÇ KİMSE KUŞKU ETMESİN

“Bugüne kadar birikmiş olan birçok sorunu burada birlikte konuşuyoruz, birlikte çözmek için uğraş veriyoruz. Biz en başında ‘Birlikte Konak’ dedik. Bir sefer bizim yeterli niyetimizden kimse kuşku etmesin. Bu yeterli niyetin karşılıklı olduğunu da biliyoruz. Bu masadakilerin hepsi düzgün niyetli arkadaşlarımız, uygun niyetli kardeşlerimiz. Biz Roman dernekleriyle birlikte bir protokol imzaladık ve her adımda birlikte hareket ediyoruz. Bu toplantılarda bir ortaya geliyor, Roman toplumunun sıkıntılarını kendi içinden dinliyor, görüyor ve tahlili birlikte arıyoruz. Yavaş yavaş lakin emin adımlarla yol alıyoruz.”

DÜNYADA BİRİNCİ OLACAK

Konak’ta yaşayan Roman vatandaşlarının tüm sorun ve taleplerinin lisana getirildiği, tahlil yollarının masaya yatırıldığı toplantıda, yeni fikirler ve projeler de paylaşıldı. Konak Belediyesi ve Roman sivil toplum kuruluşları ortasında imzalanan protokol kapsamında yapılması düşünülen Roman Müzesi projesi ise heyecan yarattı. Müze ile ilgili çalışmaların bir an evvel başlaması için talimat veren Lider Batur, müzenin Roman kültürünün gerçek bir formda tanıtılması ve geleceğe taşınmasında kıymetli yeri olacağını tabir etti. Romanların tarihi, kültürü, ömür şekli, gelenek ve görenekleri ile coğrafik yapılarının aktarılması ve yaşatılmasını sağlayacak Roman Müzesi hayata geçtiğinde dünyada bir birinci olacak.