Japon Yeni, avro karşısında son 7 yılın en büyük paha kaybını yaşıyor

Japon Yeni’nin, yabancı piyasalardaki paha kayıpları hükümet ile Japon finansal otoritelerini endişelendiriyor.

Yen, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yüzde 0,75 faiz artışı kararıyla avro karşısında son 7 yılın en büyük bedel kaybını yaşadı.

Haftanın son günü prestijiyle 1 avro, 143 Japon Yeni olarak süreç görüyor.

En son 1998’de 139 Japon Yeni bandını gören 1 dolar, hafta içinde 144 bandını görürken şu an 143 Japon Yeni düzeyinden süreç görüyor.

Müdahale gelebilir

Japonya Maliye Bakanı Suzuki Şuniçi, yenin son hareketlerinin “ekonominin temel istikrarlarından uzak” olduğunu belirtti.

Suzuki, “Ani dalgalanmalardan epeyce kaygılıyız, ki bunlar aleyhimizde. Hiçbir opsiyonu hariç tutmaksızın gerekli önlemlere hazırız.” dedi.

Düşüş eğilimini “spekülatif” olarak niteleyen Suzuki, bu eğilimin sürmesi halinde Japon hükümeti olarak müdahale edeceklerini yineledi.

BoJ karşı

Değer kayıpları sonrası Başbakan Kişida Fumio ile bir ortaya gelen Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kuroda Haruhiko, görüşme sonrası gazetecilere konuştu.

Yendeki ani dalgalanmaların “Japon firmalar nezdinde olumsuz” olduğunu kaydeden Kuroda, piyasayı yakından izlediğini söyledi.

Kuroda, Başbakan Kişida’nın görüşmede rastgele bir talepte bulunmadığını aktardı.

Kayıplara karşın ultra geniş nakdî siyasetleri savunan BoJ’un, “enflasyondaki yükselişlerin süreksiz görüldüğü” anlayışına hakim olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: AA