İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer kimdir, kaç yaşında? Tunç Soyer nereli, asıl mesleği ne?

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, medyada epeyce sık ismi geçen siyasetçilerden biri olarak göze çarpıyor. İşte, İzmir’in belediye liderine dair bilinmeyen noktalar…

TUNÇ SOYER KİMDİR, KAÇ YAŞINDA? 

1959 yılında Ankara’da doğan 63 yaşındaki Tunç Soyer, birinci ve orta tahsilini İzmir’de tamamlamıştır. Soyer, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Hasebiyle Tunç Soyer siyasetçi kimliğinin yanı sıra birebir vakitte bir hukukçudur.

Tunç Soyer, biri İsviçre’deki Webster Üniversitesi‘nde “Uluslararası İlişkiler” başkası Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

TUNÇ SOYER MESLEĞİ:

  • Tunç Soyer, 2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir’e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu devrin Büyükşehir Belediye Lideri Ahmet Piriştina’ya sundu ve Piriştina’nın teklifini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi lider danışmanı olarak çalışmaya başladı.
  • 2004-2006 yılları ortasında İzmir Ticaret Odası’nda dış ilgiler müdürlüğü ve genel sekreter yardımcılığı yaptı.
  • 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Konseyi ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği misyonu verildi.
  • 2009 ve 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. 2019 Türkiye lokal seçimlerine ‘CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi lider adayı’ olarak katıldı ve %58 oyla lider seçilerek 8 Nisan 2019’da vazifeye başladı.

TUNÇ SOYER ÖZEL YAŞAMI

İngilizce ve Fransızca bilen Tunç Soyer, Neptün Soyer ile evli olup, iki çocuk babasıdır.