İstanbul Kalkınma Ajansı’nda grev kararı

İstanbul Kalkınma Ajansı’nda (İSTKA) çalışan Tez Koop-İş Sendikası’na üye işçiler, işveren sendikası Yerelsan’ın düşük zam teklifine karşı grev başlattı.

Grev, dün sabah saatlerinde Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yer alan Odakule binasındaki işyerinde toplanan işçilerce başlatıldı. İSTKA çalışanlarından yapılan açıklamada, toplu iş sözleşmelerinin yenilenme aşamasında olduğu; maaşlarının memur maaş artış oranlarına endeksli olduğu halde, bu orandan 6 puan daha düşük bir maaş artışı öngörüldüğü belirtildi ve buna itiraz etmek için de greve gidildiği ifade edildi. “Biz İstanbul’un ve dolayısıyla Türkiye’nin kalkınması için yoğun veren İSTKA isçileriyiz. Türkiye’nin en yüksek bütçeli projelerinde imzası bulunan, yüksek eğitimli, genç ve dinamik emekçileriz” denilen açıklamada, “Bugün bu açıklamayı yapmamızın nedeni uzun yıllardır fedakârlıkla, başarıyla ve hassasiyetle yerine getirdiğimiz çalışmalar dolayısıyla takdir edilmeyi beklerken adeta ceza kesilmek istenmesidir” ifadelerine yer verildi.

“Kamu işçileri olarak maaşlarımız memur maaş artış oranlarına endekslidir. Ancak YERELSAN tarafından yapılan teklifte İSTKA’da çalışan işçilerin maaşları için memur maaş zam oranından 6 puan daha düşük bir artış öngörülmektedir” denilen açıklamada, 2023 Ocak’ta memurlara yapılan yüzde 30 zammın İSTKA işçileri için yüzde 24 şeklinde uygulanacağı vurgulandı. Yüzde 30 zammın dahi İstanbul için çok düşük bir oran olduğunun altı çizilen açıklamada, İSTKA’nın yönetim kurulu üyesi olan İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) her ay düzenli açıkladığı enflasyon verilerine atıf yapıldı. “İTO nun verilerine göre, İstanbul’da geçinmek bir önceki yıla göre yüzde 92,97 oranında zorlaşmışken sunulan teklifin vehameti ortadadır” denilen açıklamada, İSTKA işçilerinin buna rıza göstermediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir