İran argümanları reddetti: İsrail’in maksadı Türkiye ile aramızı bozmak

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), MOSSAD’dan gelen istihbarat doğrultusunda; İran’ın Türkiye’deki İsrailli turistleri kaçırma planına mahzur olmuştu. Bu kapsamda gerçekleştirilen operasyonda; Beylikdüzü’nde çok sayıda kişi yakalanmıştı.

İRAN’IN İNTİKAM YEMİNİ

Tahran idaresi, 22 Mayıs’ta İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye kumandanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi ve kimi üst seviye askerin öldürülmesi sonrası intikam yemini etmişti. Ataklardan sonra zehir zemberek açıklamalar peş peşe yapılırken, İran suikastlerden İsrail’i sorumlu tutmuş ve karşılık verileceğini duyurmuştu.

İRAN TEZLERİ REDDETİ: GAYELERİ ARAMIZI BOZMAK

İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in; İstanbul’daki İsraillilere yönelik terör ataklarının önlendiği tarafındaki suçlamalarını reddetti.

Bakanlığın Twitter hesabında paylaşılan bildiride savlar “gülünç” olarak tanımlanırken, bu söylentilerin emelinin; Türkiye-İran münasebetlerine ziyan vermek olduğu tabir edildi:

“İsrail Dışişleri Bakanı’nın Türk mevkidaşı ile Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı temelsiz suçlamalar ve savlar gülünç. Bu iki Müslüman ülke ortasındaki bağlantıları yok etmeye yönelik, evvelden tasarlanmış bir senaryodur. İslam Cumhuriyeti, Siyonist rejimin suikast ve sabotajlarına karşı her vakit reaksiyon verecek lakin sıradan vatandaşların ve öteki ülkelerin güvenliğini asla tehdit etmeyecektir”

KAYNAK: HABER7