İngiltere Başbakanı Johnson istifa etmeyecek

Johnson, kıdemli müsteşar Sue Gray’in, Kovid-19 nedeniyle ilan edilen karantina sırasında Başbakanlıkta düzenlenen partilerle ilgili ayrıntılı raporunu yayımlamasının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Skandalın “tüm sorumluluğunu” üstlendiğini söyleyen Johnson, “İnsanların neden öfkeli olduğunu ve olanlara neden kızdığını anlıyorum.” dedi.

Fakat istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorulan Başbakan, “Kararlı bir biçimde, devam etmenin ve vaatleri yerine getirmenin benim işim olduğunu düşünüyorum. (Raporun) sonuçları ne kadar acı ve can sıkıcı olsa da ve ne kadar mahcup edici olsa da ilerlemeye devam etmeliyim ve hükümet ilerlemeye devam etmeli. Bu türlü de yapıyoruz.” sözünü kullandı.

Reaksiyon çeken partiler

İngiltere’de polis, 2020 ve 2021’de Kovid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen 12 olayla ilgili haberlerin akabinde sene başında soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Başbakan Johnson’a kendi doğum günü partisine katılmaktan para cezası verilmişti.

Johnson, Kovid-19 kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı para cezasının akabinde 12 Mayıs’ta özür dilemiş lakin istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Polis soruşturmasının akabinde da Gray, raporunu yayımlamıştı. Raporda, Kovid-19 kısıtlamalarının sürdüğü periyotta Başbakanlıkta düzenlenen partilerin birçoklarında kuralların ihlal edildiği belirtilerek, paklık ve güvenlik çalışanının de “kabul edilemez” bir muameleyle karşı karşıya kaldığı bildirilmişti.

Raporda, o devir Başbakanlıktaki yapılan birçok aktifliğin düzenlenmesine müsaade verilmemesi gerektiğine işaret edilerek, kaygılarını lisana getiren işçiye de hürmet gösterilmediği kaydedilmişti.

KAYNAK: AA