İmamoğlu’nun avukatı Polat: Orta karar oluşturulmasını bekliyoruz

Eski Yüksek Seçim Heyeti (YSK) Lideri Sadi İtimat ve şura üyelerine hakaret ettiği savıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun davası yarın görülmeye devam edilecek.

Yarınki duruşma öncesi Cumhuriyet’e konuşan İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, “Daha evvelki taleplerimize ait orta karar oluşturulmasını bekliyoruz” dedi. Polat, “Dosya taleplerimize ait inceleme talebimiz savcılığa sunulmuştu. Artık savcılık, inceleme sonucunda ne diyecek onu göreceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Polat, yarın ben bir karar beklemediğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

İBB Lideri İmamoğlu’nun, 13 bin oy fark ile kazandığı 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin akabinde yaptığı basın açıklamasında YSK Lider ve üyelerine hakaret ettiği argümanıyla iddianame hazırlanmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede o devir Yüksek Seçim Kurulu’nda çalışan Emekli YSK Lideri Sadi Güven’in de ortalarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtilmişti.

İddianamede İmamoğlu’nun “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı misyonlarından ötürü alenen zincirleme hakaret” kabahatinden 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpusu ile seçme ve seçilme haklarından mahrumiyeti istenmişti. (HABER MERKEZİ)