İlk kripto parayı kim ne zaman buldu? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Kripto paraların ve bitcoin madenciliğin tarihçesi araştırılıyor. İlk kripto parayı kimin bulduğu merak ediliyor. İşte kripto parayı ilk bulan kişinin adı…

İlk kripto parayı kim buldu?

İlk kripto parayı 2009 yılında Satoshi Nakamoto bulmuştur. Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır. O zamandan beri birçok farklı kripto para ortaya çıkmıştır.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? 

Kripto para madenciliği çeşitli yollarla yapılır. Karlılık, maliyet ve zorluk kriterlerine göre yöntemler ayrılır. Bitcoin madenciliği denilince akıllara ASIC Madenciliği, GPU Madenciliği, CPU Madenciliği ve Bulut Madenciliği gelir.

A‌‌SIC madenciliğinin bir diğer adı Uygulamaya Özel Entegre Devrelerdir. ASIC içlerindeki yazılımlar aracılığıyla kripto para madenciliği gerçekleştirilir.

‌GPU Madenciliği ise bilgisayarların ekran kartlarının işlemcileri olarak tanımlanır. Bu sistemde ekran kartlarının işlemcileri hesaplama yapılır. 

‌CPU Madenciliği ise merkezi işlem birimi olarak tanımlanır. Evlerde kullanılan bilgisayarlar aracılığıyla madencilik gerçekleştirilir. Performansı düşük olarak bilinir. 

Bulut Madenciliği ise yeterli zamanı, birikimi olmayanlar için sunulan bir alternatiftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir