Fuat Oktay: Son FETÖ’cüye kadar bu hain teröristlerin kökünü kazıyacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Siyaset, İktisat ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ankara ofisince düzenlenen ’15 Temmuz Sonrası Türkiye’ başlıklı sempozyumun açılışına katıldı.

15 Temmuz’un, milletin istiklaline ve istikbaline canı değerine sahip çıktığı gün olduğunu aktaran Oktay, milletin Türkiye’ye diz çöktürmeye çalışanlara karşı tarihi bir ders verdiğine işaret etti.

15 Temmuz’da uğraş veren ulusal yürekleri unutmanın mevzubahis olamayacağını aktaran Oktay,

“Şehitlerimizin aziz anılarını unutmadığımız üzere o gece ‘bekle gör’ taktiği uygulayanları, kaçanları, televizyon başında kahvelerini yudumlayarak darbeyi seyredenleri de unutmadık. Demokrasiden yana tutum almak yerine, terörün sözcülüğünü yapanları da gördük. O gece, hain kalkışmayı fırsat bilip güney hududumuza yığınak yaptılar. Diyarbakır’da atağa hazırlandılar, bunları yaşadık. İçeride ve dışarıda kasıtlı olarak yapılan palavra haberlere de daima birlikte şahit olduk. Milletimiz, kimin hamasetten kimin esaretten yana olduğunu çok net görmüş anlamıştır” diye konuştu.

‘TERÖRİSTLERİN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ’

Oktay, cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin, millet iradesinin gücünü vesayet karşısında artırdığı ve istikrarsız hükumetler periyodunu sona erdirdiğini belirterek,

“FETÖ’cülerin sızdığı tüm kurumların temizlenmesi, askeri eğitim kurumlarının düzenlenmesi, Jandarma Genel Komutanlığı ile Kıyı Güvenlik’in İçişleri Bakanlığı’na bağlanması üzere sivilleşme istikametinde yapısal ıslahatlar gerçekleşmiştir. Sistemler kendilerini geliştirerek olgunlaşır. 4 yıldır uygulamada olan cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi de eksikliklerini tamamlayarak, gelişerek olgunlaşacaktır. Öbür taraftan, başta hain FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle her alanda verdiğimiz çabaya daha sıkı formda dört elle sarıldık ve uğraşımız bugün de kararlılıkla sürüyor.

Güvenlik güçlerimizin ve istihbarat teşkilatımızın titiz çalışmaları ile kendini gizleyen kripto FETÖ’cülerin değerli bir kısmı belirlenerek kamu bünyesinden temizlenmiştir. 100’ün üzerinde FETÖ üyesi, saklandıkları ülkelerden Türkiye’ye getirilerek adalete teslim edilmiştir. 20 ülkede 234 FETÖ iltisaklı okul kapatılıp Maarif Vakfımıza devredilmiştir. Nerede saklanırsa saklansın, kimlere ve hangi ülkeye güvenirse güvensin son FETÖ’cüye kadar bu hain teröristlerin kökünü kazıyacağız” sözlerini kullandı.

‘MİLLETİMİZİ KANDIRAMAZLAR’

Oktay, yalnızca terör örgütleriyle değil, birebir vakitte terörün içeride ve dışarıdaki uzantılarına yönelik de çaba verildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Ne yazık ki ülkemizde terör örgütleriyle kol kola girmiş bir muhalefet yapısı var. Bir gün biri Gazi Meclisimizde bu örgüt üyelerinin ailelerini ağırlıyor. Sonraki gün bir oburu çıkıp FETÖ’cülere af vaadinde bulunuyor. 6 artı 1’lik masanın kapalı kapılar gerisinde yaptığı pazarlıklar, bu örgütlerin kuklacıları ile kurduğu tezgahlar da eforu. Teröre ‘terör’, teröriste ‘terörist’ diyemeyenleri bu millet görüyor. Bu millet, 15 Temmuz gecesi Kılıçdaroğlu’nun televizyonun karşısında kahvesini yudumladığını, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ise milletin istikbali için vefatına çaba verdiğini çok uygun biliyor. 15 Temmuz’da zuhur eden yiğitlik ve dayanışma ruhu, terörle ortasına ara koyamayanları içinde tutmaz. Yüzlerine hangi maskeyi takarlarsa taksınlar, kapalı ittifaklarını hangi kılıfa koyarlarsa koysunlar milletimizi kandıramazlar.”