Fransa’da sol blok uyandı: Macron ve Melenchon başa baş

Fransa’daki meclis seçimlerinin birinci cinsinde Jean-Luc Melenchon önderliğinde bir ortaya gelen sol ittifak (NUPES) oylamanın birinci çeşidinde çok sağcı başkan Marine Le Pen’i geride bırakarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile başa baş kaldı. Solun yükselişiyle birlikte sandıktan çıkan sonuçlara nazaran Macron, Melenchon ve Le Pen ile Fransa, üç bloka ayrılmış oldu. 19 Haziran’da yapılacak olan ikinci cins oylamasından çıkacak olan sonuca nazaran şayet cumhurbaşkanı meclis çoğunluğunu elde edemezse Macron’un, orta sağ ile birlikte koalisyon hükümeti kurması bekleniyor.

İKTİDAR OLMA YOLU

Melenchon, Macron’a karşı muvaffakiyet sağlamış olsa da bu sonuç ile mecliste kâfi olan 289 milletvekili sayısına ulaşması güç. Lakin Melenchon, birinci çeşitteki başarılı sonuçla sol seçmenin iktidar olma ümitlerini güçlendirmiş oldu. Sol ittifak ayrıyeten, ikinci çeşitte, bir taraftan Macron’la uğraş ederken öbür taraftan çok sağın önünü kesmek için çalışacak. İkinci tipe kalamadığı bölgelerde ise çok sağın kazanamaması için Macron’a oy verecek.

Aşırı şağ ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinde elde ettiği başarıyı meclis seçimlerinde sağlayamadı. Lakin 2017’de yapılan meclis seçimlerindeki yüzde12 civarında olan oylarını bu kere yüzde 19’a kadar çıkarmayı başardı. Bu sonuçla 1986’dan beri Fransa siyasetine ırkçı bir gölge üzere giren çok sağ birinci sefer mecliste en az 15 koltuk kazanarak küme kurma yolunda. Sol cephenin ikinci tıpta, çok sağın önünü kesmek için uğraş edeceğine reaksiyon gösteren Le Pen, gerçek kazananın kendilerinin olduğunu savundu.