Fransa duyurdu: Mali’deki bir üssü daha boşalttık

Fransa, Mali‘de Barkhane Operasyonu kapsamında konuşlu askeri üslerinden birini daha tahliye etti.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı‘ndan yapılan açıklamada, politik ve askeri koşullardaki uzlaşmazlık üzerine 2022 Şubat itibariyle başlanan çekilme kapsamında Gossi‘den sonra bugün itibariyle Menaka’daki askerlerin de geri çekilmeye başlandığı belirtildi.

Gao‘daki askeri üssün ise yaz sonunda taşınacağı söz edilen açıklamada, Fransa’nın gelen talep üzerine güvenliği sağlamak gayesiyle 2018’de bu bölgeye askerlerini konuşlandırdığı öne sürüldü.

Açıklamada, Fransız Barkhane güçlerinin, bölgedeki güvenlikten içme suyunun sağlanmasına kadar Mali halkı faydasına milyonlarca avro harcadığı tez edildi.

Fransız askerlerinin 4 yıldır konuşlu olduğu Menaka üssünden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un 17 Şubat’ta açıkladığı çekilme takvimine uygun olarak ayrıldığı ve üssün Mali ordusunun hizmetine geçtiği aktarılan açıklamada, askerlerin inançlı bir biçimde ülkeden çıktığı belirtildi.

Açıklamada, bu çekilmenin Fransa’nın Sahel bölgesindeki varlığının bittiği manasına gelmediğine işaret edildi.

FRANSA, SAHRAALTI AFRİKA’YA KONUŞLANIYOR

Fransa, 4 binden fazla askerinin bulunduğu ve 2012’den bu yana çeşitli askeri operasyonlarla varlık gösterdiği Sahraaltı Afrika’daki gücünü kaybetmek istemiyor.

Paris idaresi Mali’den çektiği askerlerini bölge ülkelerinden Nijer ve Çad‘a kaydırıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.