Ezgi Mola’ya Musa Orhan cezası

Oyuncu Ezgi Mola, Musa Orhan’a karşı ‘hakaret’ kabahatinden yargılandığı davada 6 bin 960 lira isimli para cezasına çarptırıldı.

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta Siirt’te misyonlu Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel taarruzda bulunduğu argümanını yazdı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Orhan hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’ hatasından 12 yıldan az olmamak üzere mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, olayın akabinde toplumsal medyadan reaksiyon yağdı.

Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de toplumsal medya hesabından reaksiyon paylaşımında bulundu.

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

Yürütülen soruşturmanın akabinde hazırlanan iddianamede, Mola hakkında ‘sesli, yazılı yahut manzaralı bir mesaj ile hakaret’ ve ‘hakaret’ hatalarından 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası istendi. İddianame, Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Mola hakkında dava açıldı.

“SANATÇI OLARAK SESİMİ DUYURDUM”

Bugün görülen karar duruşmasında son kelamlarını söyleyen Ezgi Mola, “Sanığı tanımam, bu telaffuzum tecavüzcülere ve tecavüzcü potansiyeli olan kişileredir. Benim söylemimden evvel yapılan haberleri okuduktan sonra bu adamı tecavüzcü olarak değerlendirdim. Sert olmayacak biçimde fikrimi belirttim. Kim olsa birebir yansıyı gösterirdi. Sanatçı olarak sesimi duyurdum herkes üzere reaksiyonumu lisana getirdim” dedi.

Sanık Mola ve taraf avukatlarının beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme, Mola’ya ‘hakaret’ cürmünden 6 bin 960 lira isimli para cezasına hükmetti. (İHA)