Ethereum ICO’sundaki Balina Korkuttu: 145.000 ETH Satılacak Mı?

Piyasadaki en büyük ikinci ağ olan Ethereum (ETH)’a yüklü yatırım yapmış bir cüzdan, aniden uyandı. İşte detaylar…

Ethereum ICO’sundan bu yana uyuyan cüzdan uyandı

En son raporlara göre, ETH ICO’sundan bu yana uykuda olan bir Ethereum cüzdanı aniden uyandı. Büyük miktarda tokenı işaretlenmemiş cüzdanlar listesine aktardı. Toplam tutar, cüzdan başına 5.000 ETH’ye bölündü. Balina için ilk ETH kaynağı, vakfın 0,31 dolar karşılığında 1 ETH teklif ettiği 2014 yılında gerçekleşen Ethereum Genesis ICO’ya katılımdı. Ne yazık ki balina, 31 Temmuz 2019’da Bitfinex borsasında elde edilen ETH’nin bir kısmını token başına 219 dolara satmaya karar verdi. Anlaşmanın toplam değeri yaklaşık 1 milyon dolardı.

Bugün itibariyle, kalan 145.000, piyasa emriyle satılırsa, bu kadar büyük bir anlaşmanın anlık olarak neden olabileceği potansiyel düşüş göz önüne alındığında, yaklaşık 250 milyon dolara kolayca satılabilir. Ancak aynı zamanda, işlemde coin’ler borsaya gidiyor gibi görünmüyor. Bu nedenle, balinanın elindekileri satması pek olası değildir. En olası senaryo, yatırımcının pasif gelir elde etmek için bazı Ethereum 2.0 node’larını açmasıdır.

Piyasada 145.000 ETH satılırsa ne olur?

Ethereum’daki hafif düzeltme göz önüne alındığında, bazı kripto topluluğu üyeleri, ETH 2.000 dolar civarında işlem gördüğünde balinanın varlıklarının bir kısmını satacağını ve Ether 1.000 doların altına düştüğünde daha ucuza geri alacağını varsayıyorlar. Neyse ki kripto yatırımcıları için 200 milyon dolarlık satış baskısı, Ethereum pazarını tamamen çökertmek için yeterli değil, çünkü en büyük merkezi borsalar ve OTC masaları aşırı bir volatilite artışına neden olmadan satış talebini karşılayacaktır. Kimine göre balina, ETH Merge öncesindeki artıştan yararlanarak satış yapmaya hazırlanıyor. Balina, ETH’lerini göndermek için 9 ayrı işlem yaptı.

Merge’e yönelik heyecan sürüyor

Dünyanın en büyük altcoin’i olan Ethereum, yaklaşmakta olan Merge öncesinde heyecan yaratmaya devam ediyor. Beklendiği gibi, kurumlardan ve bireysel yatırımcılardan/traderlardan önemli talep ve kabul görüyor. Merakla beklenen yükseltmenin arkasındaki neden açık. ETH; ağın hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini geliştirmeye odaklanıyor. Bu tür yükseliş beklentisi, gelmek üzere olan şeyler için gerçekten olumlu bir ortamı körükledi.

Ağ, bu gelişimi, proof-of-work’ten proof-of-stake’e geçerek sağlayacak. Yani madencilerin coin çıkardığı ve işlemleri onayladığı PoW konsensüs algoritması geride kalacak. Bunun yerine, ağda, en az 32 ETH stake eden doğrulayıcılar olacak. Glassnode’a göre, stake ETH 2.0 mevduat sözleşmesi adreslerinin sayısı 13.302.229’a ulaştı. Beacon Chain üzerinde Kasım 2020’de başlatılan depozito sözleşmesi, ETH sahiplerinin varlıklarını geçişten önce kilitlemelerine izin veriyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Merge öncesi ETH’nin fiyatı 2.000 dolara ulaştı.